Władca Pierścieni: wszystkie części po kolei – Gdzie obejrzeć całą trylogię?

administracja25 lipca, 2023

Prezentujemy wam wszystkie części serii filmów „Władca Pierścieni” wraz ze wskazówkami, gdzie możecie je obejrzeć w sieci. Władca Pierścieni (ang. The Lord of the Rings) – trzyczęściowe filmowe arcydzieło z gatunku fantasy, inspirowane powieścią J.R.R. Tolkiena o tym samym tytule. Za kamerą stoi utalentowany reżyser Peter Jackson, który wraz ze swoją żoną Frances Walsh i Philippą Boyens napisał także scenariusz.

Przez osiemnaście długich miesięcy cały zespół pracował nad produkcją filmu, realizując niemal wszystkie sceny na malowniczych plenerach Nowej Zelandii. Dodatkową pomocą byli 10 000 entuzjastycznych nowozelandzkich kibiców krykieta, którzy w przerwie jednego z meczów zaangażowali się w nagrywanie odgłosów armii orków.

Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia (2001)

Dzielny, malutki hobbit, Frodo Baggins (w tej roli obdarzony niesamowitymi oczami Elijah Wood), otrzymuje od wuja Bilbo Bagginsa pierścień. Ma moc podporządkowania sobie wszystkich istot, i nieświadomie znajduje się w centrum walki o władzę nad światem. Frodo wraz z odważnymi i równie małymi kumplami musi stawić czoła Upiorom Pierścienia, które pragną odzyskać ten skarb. > obejrzyj cały film

Ich droga wiedzie przez ogromne krainy Śródziemia, gdzie muszą zniszczyć pierścień w Szczelinach Zagłady, tam, gdzie kiedyś został wykuty. Ich misją jest ocalenie świat przed upadkiem w ręce władcy ciemności, Saurona, który pragnie zdobyć pierścień i stać się niepokonanym. Jednak zanim dzielni bohaterowie dotrą do celu i spełnią swoje przeznaczenie, mija sporo czasu. Tak dużo, że potrzeba trzech wspaniałych filmów, by opowiedzieć tę niesamowitą historię. Reżyserem trylogii jest urodzony w Nowej Zelandii Peter Jackson, który już od wieku ośmiu lat zaczynał swoją filmową przygodę, fascynując się zwłaszcza horrorami.

Jego filmem, który zdobył uznanie, był m.in. „Martwica mózgu”. Jednak później zdecydował się zmienić swoje zainteresowania, pragnąc zrealizować ekranizację powieści Tolkiena. Całą trylogię kręcono w sumie przez 18 miesięcy w malowniczej Nowej Zelandii, która po tym stała się popularną atrakcją turystyczną. Aby wybrać odpowiednie plenery do „Władcy Pierścieni”, twórcom zajęło aż dwa lata, lecz rezultat był tego warty.

Władca Pierścieni: Dwie wieże (2002)

Koniec pierwszej części trylogii przyniósł tragiczną śmierć Boromira (Sean Bean) oraz upadek Gandalfa w otchłanie Khazad-dum, co skutkowało rozpadem Drużyny Pierścienia. Mimo to bohaterowie, choć podzieleni na trzy grupy, wciąż są zdeterminowani wykonać powierzone im zadanie. Frodo (Elijah Wood) i Sam (Sean Astin), zagubieni pośród wzgórz Emyn Muil, dostrzegają tajemniczego Golluma (Andy Serkis) śledzącego ich. > obejrzyj cały film

Ten spaczony przez Pierścień stwór obiecuje poprowadzić hobbitów do Czarnych Wrót Mordoru, jeśli tylko zostawią go na wolności. Sam jest nieufny wobec tego nowego towarzysza podróży, ale Frodo czuje żal dla Golluma, który niegdyś, podobnie jak on teraz, był Powiernikiem Pierścienia. Tymczasem Aragorn (Viggo Mortensen), elfi łucznik Legolas (Orlando Bloom) i krasnolud Gimli (John-Rhys Davies) docierają do oblężonego królestwa Rohanu, które uległo mrocznemu zaklęciu złego czarownika Sarumana.

Wpływ tego zaklęcia doprowadził do zmiany wielkiego króla Theodena w jego uległego marionetkę. Sarumanowi pomógł w tym zdradziecki Smoczy Język (Brad Dourif), jego szpieg. Eowina (Miranda Otto), siostrzenica Króla, dostrzega w wojowniku Aragornie wielkiego przywódcę, który wzbudza jej podziw. Choć Aragorn odczuwa coś wobec młodej księżniczki, nie zapomina o swej miłości do Arweny (Liv Tyler) i obietnicy, którą sobie wzajemnie złożyli. Jego serce nadal pozostaje wiernie tej miłości.

Władca Pierścieni: Powrót króla (2003)

Oto trzecia i ostatnia część trylogii „Władca Pierścieni”. Frodo (Elijah Wood) i Sam (Sean Astin) coraz głębiej wkraczają w nieprzyjacielski kraj. Przed sobą mają armię czarnych orków, które Sauron przygotował do wojny, a za sobą podstępnego Golluma (Andy Serkis), którego obsesyjne pragnienie odzyskania „swojego skarbu” wciąż go popycha do ryzykownych działań. Gollum już raz prawie doprowadził do śmierci hobbitów, prowadząc ich do jaskini straszliwej pajęczycy Shelob. Na szczęście udało im się ujść z życiem. Jednak przed nimi wciąż leży długa i niebezpieczna droga do Góry Przeznaczenia. > obejrzyj cały film

Tymczasem Rohan i Gondor przygotowują się do ostatecznej wojny z potęgą Mordoru. Decydująca bitwa rozegrała się na Polach Pelennoru u stóp stolicy Gondoru, Minas Tirith. Gondorczycy ponieśli ogromne straty, ale na szczęście na czas nadeszła odsiecz z Rohanu. A Aragorn (Viggo Mortensen) przyprowadził zastępy Umarłych, co pozwoliło odwrócić losy bitwy. Wygrali, lecz to jeszcze nie był koniec wojny – Frodo wciąż nie zniszczył Pierścienia, a Sauron nie został jeszcze pokonany.

Jedyny Pierścień nadal może powrócić do swojego pana, co oznaczałoby koniec Śródziemia. Ludzie, na czele z Aragornem, prawowitym spadkobiercą tronu Gondoru, podejmują się ostatniej bitwy. Wyruszają pod Czarną Bramę Mordoru i prowokują samego Saurona. Choć próba ta wydaje się beznadziejna, jej celem jest jedynie odwrócenie uwagi Oka od dwóch małych, wyczerpanych hobbitów. Nieustępliwie idą oni naprzód, aby zniszczyć Jedyny Pierścień i zakończyć wielowiekową wojnę.

Udostępnij: