Rocky: wszystkie części po kolei – Gdzie obejrzeć całą serię filmów?

administracja30 października, 2023

Zobaczcie wszystkie części serii filmów „Rocky” wraz ze wskazówkami, gdzie można je obejrzeć online. „Rocky” to cykl filmów poświęconych boksowi, z Rockym Balboa (w postaci Sylvestra Stallone) w roli głównej. Od 1976 do 2006 roku powstało ich sześć, które razem przyniosły dochód przekraczający miliard dolarów. John G. Avildsen był reżyserem zarówno pierwszej, jak i piątej odsłony, natomiast resztą kierował Sylvester Stallone. W uznaniu dla jego wkładu w promocję boksu poprzez filmy, Stallone został przyjęty do International Boxing Hall of Fame and Museum 7 grudnia 2010 roku.

Rocky Balboa to bokser, który nie zdobył jeszcze sławy, biorąc udział w walkach w mało prestiżowych klubach. Gdy nie jest na ringu, zajmuje się ściąganiem długów dla mafijnego bossa, Tony’ego Gazzo. Mimo talentu, jest często doceniany poniżej swojej wartości, zwłaszcza przez swojego trenera, Mickeya Goldmilla. Czuje również coś więcej do nieśmiałej pracownicy sklepu zoologicznego, Adrian, siostry jego kolegi, Pauliego Pennino.

Rocky (1976)

Chłop z ulicy, buntownik bez przyczyny, twardziel bez jasnej przyszłości – to obraz Rocky’ego Balboa, w którego postać wcielił się Sylvester Stallone. Ma trudności z czytaniem i pisaniem, a marzenia o karierze bokserskiej wydają się być już tylko wspomnieniem. Stallone, który napisał scenariusz tego filmu i poszukiwał dla niego wytwórni przez lata, stwierdza: „Chciałem stworzyć postać ambiwalentną – silnego fizycznie mężczyznę o łagodnym wnętrzu, bohatera niekonwencjonalnego, który w trakcie filmu miałby okazję do odkupienia”. > cały film online

Taką okazję Rocky dostaje od Apollo Creeda (Carl Weathers), mistrza wagi ciężkiej, który w ramach swojego PR-u oferuje mu pojedynek. To jest moment, w którym Rocky ma okazję przekształcić swoje życie i stać się rozpoznawalny. Sly wyjaśnia: „Inspirację do tej walki czerpałem z rzeczywistości. Pewnego dnia, będąc w barze z przyjaciółmi, obserwowałem pojedynek znakomitego Muhamada Alego z mało znanym wtedy Chuckiem Wepnerem.

Byłem świadkiem, jak Wepner położył mistrza na deskach, co nasunęło mi myśl, że byłoby to doskonałe zakończenie opowieści o moim protagoniście”. Balboa poddaje się intensywnym treningom. Chociaż od początku widzowie mogą nie oczekiwać, że odniesie sukces, to na pewno liczą na to, że stawi czoło wyzwaniu z determinacją. W tym zadaniu wspierają go jednak jego trener i bliscy przyjaciele.

Rocky II (1979)

Po intensywnym pojedynku z Apollo Creed’em (w postaci Carla Weathers), Rocky, którego gra Sylvester Stallone, ląduje w szpitalu. Uzyskane z walki środki pozwoliły mu podnieść się z trudnej sytuacji i wziąć ślub z Adrian. Niestety, Balboa dowiaduje się o potencjalnym ryzyku utraty wzroku. Pod wpływem troski swojej żony, postanawia zrezygnować z boksu. Jednakże szybko zaczynają się problemy finansowe. Rocky próbuje zdobyć popularność w świecie reklamy, ale nie odnosi sukcesu. Z drugiej strony, Apollo Creed musi stawić czoła krytyce ze strony fanów po swoim pojedynku z Rocky’m. > cały film online

Wielu jest przekonanych, że walka była manipulowana. Oburzony takimi oskarżeniami mistrz postanawia rzucić wyzwanie Balboe na rewanż. Chociaż Adrian jest przeciwna, Rocky decyduje się na treningi. Niestety, pojawiają się komplikacje z ciążą Adrian. Gdy przychodzi na świat ich dziecko, Adrian wpada w śpiączkę. Na szczęście maleństwo jest w pełni zdrowe, a po kilku dniach Adrian budzi się z prośbą do Rocky’ego, by walczył i wygrał dla niej. Zmotywowany bokser intensywnie trenuje pod czujnym okiem swojego trenera, Mickeya (w postaci Burgessa Meredith), dążąc do osiągnięcia swojej najlepszej formy.

Rocky III (1982)

Aktorzy w głównych rolach ponownie zaskoczyli swoją niezwykłą grą, wcielając się w postacie, które publiczność poznała już z wcześniejszych odsłon. Szczególne uznanie zasługuje Mr.T w roli agresywnego Langa. Wcielił się w postać z przekonaniem, przedstawiając sylwetkę zdecydowanego i ambitnego boksera. Zdumiewa fakt, że za jego kreację w trzeciej części „Rocky’ego” dostał nominację do Złotej Maliny. > cały film online

Szczególnie godny podkreślenia jest wybitny soundtrack do filmu. W tym sezonie dominują bardziej dynamiczne kompozycje, które doskonale oddają ducha rywalizacji. Chociaż kompozytor serii, Conti, włożył wiele wysiłku, to jednak najsłynniejszy utwór filmowy „Eye of the Tiger”, stworzony przez zespół Survivor, zdobył najwięcej uwagi. Współtworzyli oni także ścieżkę dźwiękową do czwartej odsłony sagi.

„Rocky 3” pod reżyserią Sylvestra Stallone’a stanowi kolejny triumf tego wybitnie uzdolnionego twórcy. Trzecia część sagi o losach boksera z USA przedstawia fascynującą historię wspinaczki na szczyt, trudnej drogi w dół oraz spektakularnego powrotu. „Rocky 3” to produkcja, którą zdecydowanie warto polecić każdemu miłośnikowi emocjonującego, poruszającego i efektownie zrealizowanego filmu.

Rocky IV (1985)

Już na wstępie można się uśmiechnąć. Robot, który Rocky podarowuje swojemu szwagrowi, przypomina nieco komiczną wyobraźnię przyszłości dla zamożnych ludzi. Scena przygotowań do walki w odległej Rosji jest równie kuriozalna, zwłaszcza gdy obserwujemy kontrast pomiędzy naturalnymi treningami Rocky’ego a zaawansowaną technologią i farmakologią, które wspierają Drago. Mimo że jest to temat wciąż istotny, tutaj został jedynie delikatnie zarysowany. > cały film online

Uderza też wizualna koncepcja Drago i jego żony (Brigitte Nielsen – Cobra) – duetu o androgenicznej aurze i nieodpartym sowieckim chłodzie. Film niestety podąża za stereotypami jeden za drugim. Jednak to sceny walk budzą najwięcej kontrowersji. Pierwsza, z Creeda, rozpoczyna się od nieco humorystycznych tanecznych kroków, by niespodziewanie zakończyć się brutalnym finałem przy pasywności sędziów.

Druga scena walki wydaje się mniej przekonująca, a liczne obrażenia Rocky’ego sugerują, że powinien on wielokrotnie skończyć w szpitalu. Wydaje się, że przedstawienie było przesadzone, tracąc realistyczny ton, który charakteryzował pierwszą część serii. „Rocky 4” momentami bardziej bawi niż wciąga, a postać Ivana Drago nie jest w stanie całkowicie zrekompensować tej luki.

Rocky V (1990)

Piąta odsłona przygód Włoskiego Ogiera jest powszechnie uważana za najmniej udaną w serii. Zarówno przez krytyków, jak i przez publiczność (siedem nominacji do Złotych Malin, w tym za najgorszy film i aktora). Po raz pierwszy pojawili się na ekranie znani bokserzy: Tommy Morrison, mistrz świata WBO w wadze ciężkiej, wystąpił jako Gunn, a Michael Williams jako Union Cane. Możliwe, że ich zawodowe umiejętności bokserskie nie przekładają się na aktorstwo. > cały film online

Sukces Rocky’ego był opowieścią o zwykłym człowieku, który wspiął się na szczyt dzięki determinacji i poświęceniu. Jego następcy, w przeciwieństwie do niego, zdają się polegać bardziej na naturalnym talencie niż na ciężkiej pracy. Stallone zdawał sobie sprawę, że „Rocky V” nie jest kinowym majstersztykiem. Scenariusz pisał pod presją producentów. Nawet myślał o zakończeniu serii śmiercią głównego bohatera w ambulansie. To spotkało się z decydowanym sprzeciwem producentów i częściowo dla osiągnięcia korzyści finansowych.

W efekcie film nie posiada tej samej iskry co poprzednie części: brakuje nowości, pasji, pewne motywy są powielane, a fabuła ma luki. Chociaż wcześniejsze filmy o Rocky’u stały się kultowymi i na trwałe wrosły w serca widzów, „Rocky V” można określić jako solidny film o tematyce bokserskiej, ale nie wnoszący nic nowego.

Rocky Balboa (2006)

Choć niektórzy krytykują Sylvestera Stallone’a i żartują z jego aktorskiego talentu, trzeba przyznać, że idealnie wpasował się w postać Rocky’ego. On nie udaje tego bohatera – to po prostu on! Wątpię, aby ktokolwiek inny mógł tak autentycznie odwzorować tę postać. Nie chodzi tu wyłącznie o umiejętności bokserskie, ale o przedstawienie wewnętrznej esencji pięściarza – serdecznego, uczciwego, z poczuciem humoru, zdolnego do samorefleksji. Film skoncentrowany jest głównie na tym aspekcie. > cały film online

Sam trening i walka to tylko fragment historii, co moim zdaniem dodaje mu wartości. „Rocky Balboa” nie jest typowym filmem akcji, ale porywającym dramatem, który przypomina, że warto być sobą niezależnie od przeciwności losu. „Rocky Balboa” nawiązuje do swoich poprzedników na wielu poziomach. Obok dobrze znanych postaci pojawiają się też ikoniczne rekwizyty, takie jak czarny kapelusz Rocky’ego czy jego szary dres treningowy.

Ponadto, widzimy go ponownie trenującego w rzeźni należącej do Pauliego oraz biegnącego po schodach, kończąc bieg triumfalnym podniesieniem rąk. Jest więcej takich detali, które fani serii z łatwością zauważą. Czy zatem „Rocky Balboa” jest filmem nostalgiczny? W pewnym sensie tak, ale jednocześnie posiada głęboki autentyzm, przypominającym ten z pierwszej odsłony.

Udostępnij: