Niezgodna: wszystkie części po kolei – Gdzie obejrzeć serię filmów?

administracja12 października, 2023

Zobacz wszystkie części serii filmów „Niezgodna” wraz ze wskazówkami, gdzie można je legalnie obejrzeć online.„Niezgodna” to film przygodowy z 2014 roku, osadzony w futurystycznej rzeczywistości, wyreżyserowany przez Neila Burgera. Jest to adaptacja pierwszej części popularnej trylogii autorstwa Veroniki Roth. Akcja toczy się w wielkim mieście zbudowanym na gruzach dawnego Chicago, gdzie społeczeństwo dąży do perfekcji poprzez kategoryzację ludzi. Każdy młody człowiek przechodzi test, który ma określić jego przynależność do jednej z pięciu frakcji.

Osoby, które nie pasują do żadnej z nich, skazane są na życie na obrzeżach społeczeństwa. Natomiast ci, którzy wykazują predyspozycje do więcej niż jednej frakcji, uchodzą za „niezgodnych” i muszą się liczyć z ryzykiem eliminacji. Główna bohaterka, Beatrice, odkrywa, że jest „niezgodna„. Musi podjąć decyzję, czy ukryć swoją prawdziwą tożsamość, czy też przeciwstawić się surowemu systemowi. W jej sercu rodzi się więc odwaga, by walczyć o to, co dla niej najcenniejsze.

Niezgodna (2014)

Chicago w przyszłości dzieli się na pięć frakcji, które reprezentują różne wartości: Altruiści pomagają innym, Prawi dążą do uczciwości, Serdeczni dbają o zasoby naturalne, Erudyci dążą do wiedzy, a Nieustraszeni chronią miasto. W wieku 15 lat każdy młodzieniec poddawany jest testowi, który ma określić jego przynależność. Ci, którzy nie spełniają kryteriów żadnej frakcji, skazani są na życie poza społeczeństwem. Główna bohaterka, Beatrice „Tris” Prior, początkowo należała do Altruistów, ale odkrywa, że nie pasuje do żadnej konkretnej frakcji. > gdzie obejrzeć cały film

Wybiera się do Nieustraszonych, gdzie pod okiem trenera Tobiasa Eatona (Theo James) uczestniczy w rygorystycznych treningach. Kiedy Tris odkrywa spisek przeciwko frakcji Nieustraszonych, decyduje się odnaleźć prawdę i bronić swojego nowego domu. Reżyser skupia się na wewnętrznej podróży bohaterki w poszukiwaniu własnej tożsamości. Symbolika luster i odbić jest w tym kontekście niezwykle ważna. Wychowana w kulturze Altruistów Tris była nieśmiała i unikała spojrzenia w lustro.

Jednak z biegiem czasu, adaptując się do życia wśród Nieustraszonych, zaczyna dostrzegać własne odbicie w bardziej pewnej siebie, odważnej i nieujarzmionej postaci. Zmienia się nie tylko jej zachowanie, ale także wygląd: decyduje się na tatuaż, odchodzi od sformalizowanej fryzury na rzecz swobodnych, rozpuszczonych włosów. Lustra stają się dla niej narzędziem introspekcji, ale także sposobem na rozróżnienie rzeczywistości od iluzji.

 

Seria Niezgodna: Zbuntowana (2015)

Młoda Beatrice Prior w imię uczucia opuściła swoje dotychczasowe życie. Teraz, jako osoba oznaczona mianem „Niezgodnej”, musi stawić czoła konsekwencjom swojego wyboru. Jej decyzje mogą nie tylko odmienić jej los, ale również zachwiać fundamentami jej świata. Kluczem do sukcesu będzie jej zdolność do radzenia sobie z obowiązkami w czasach wewnętrznych konfliktów, oraz zdanie niespodziewanego testu dorosłości. Ponadto wszystko to, nie tracąc tego, co dla niej najcenniejsze. > gdzie obejrzeć cały film

Twórcy „Zbuntowanej” postarali się, aby film był zrozumiały nawet dla tych, którzy nie znają „Niezgodnej”. Postacie często odnoszą się do zdarzeń z pierwszej odsłony, wyjaśniając pewne wątpliwości. Niestety, nie wszystkie niuanse fabularne są klarowne, a pewne uproszczenia były konieczne, by uwzględnić kluczowe momenty z książki. W „Zbuntowanej” nacisk położono głównie na wewnętrzne zmagania Tris: jej lęki, emocje, poczucie winy oraz uczucia do Cztery.

Jej postać, będąca jednocześnie zagubioną a zarazem odważną i niezależną, stanowi inspirację dla młodzieży. Samo to, że jako Niezgodna reprezentuje cechy wszystkich frakcji, podkreśla, że prawdziwa siła wynika z harmonii. Traktowanie „Zbuntowanej” jako feministycznego manifestu wydaje się przesadzone, ale widzenie w niej odzwierciedlenia trudności i poszukiwań dojrzewających młodzieńców jest jak najbardziej trafne. To właśnie dla nich film może okazać się najbardziej przekonujący.

 

Seria Niezgodna: Wierna (2016)

Niepokoje ogarniają planetę. W tym kontekście Tris i Cztery muszą uciekać. Przemierzają granicę otaczającą ogromną aglomerację Chicago, trafiając do nieznanego im świata, który był przed nimi ukrywany. Po raz pierwszy odchodzą od rodziny i familiarnej przestrzeni. Jedynie przez takie działanie mają szansę uratować ludzkość i obalić reżim. To, co odkrywają poza granicą, przewyższa ich najdziksze oczekiwania. Odkrycie zaskakującej prawdy o ich środowisku prowadzi do głębokich przemyśleń i rewidowania dotychczasowych przekonań. > gdzie obejrzeć cały film

Stanięci przed koniecznością podjęcia szybkich decyzji, Tris i Cztery muszą określić, komu mogą zaufać, gdy wybucha krwawa konfrontacja. Ich czeka epickie starcie o przyszłość świata, o siebie nawzajem i o uczucia, które łączą ich serca. Występy aktorskie są średnie, chociaż przyjemnie obserwować młodych i pełnych energii, którzy starają się ocalić swój świat. Niemniej jednak kombinacja Shailene Woodley i Theo James wydaje się nieco naciągana.

Ciężko zauważyć burzliwe emocje, które powinny tlić się w nich ze zdwojoną siłą. Brakuje tu ludzkiej głębi, co sprawia, że trudno jest nawiązać więź z głównymi postaciami. Nie jestem pewien, czy jest to kwestia ich aktorstwa, czy też materiału, z którym musieli się zmierzyć. Natomiast Miles Teller błyszczy w swojej roli i budzi moją sympatię już od pierwszej części „Niezgodnej”.

Udostępnij: