Opowieści z Narnii: wszystkie części po kolei – Gdzie obejrzeć całą serię filmów?

administracja26 października, 2023

Zobaczcie wszystkie części serii filmów „Opowieści z Narnii” wraz ze wskazówkami, gdzie można je obejrzeć online. „Opowieści z Narnii” to siedmiotomowy zbiór powieści fantasy autorstwa C.S. Lewisa. Uchodzą za perłę w literaturze dla dzieci i najważniejsze dzieło autora, z rekordowym nakładem przekraczającym sto dwadzieścia milionów kopii w ponad czterdziestu językach. Lewisa tworzył tę serię między 1949 a 1954 rokiem, a ilustracje wykonała Pauline Baynes. Dzieła te zostały ponadto wielokrotnie przeniesione na ekran i scenę w adaptacjach radiowych, telewizyjnych, teatralnych i filmowych.

Oprócz silnych nawiązań do chrześcijaństwa, powieści czerpią inspirację z mitologii greckiej, rzymskiej oraz tradycyjnych opowieści z Wysp Brytyjskich. Opowieści z Narnii przenoszą czytelników do fantastycznego świata pełnego mówiących zwierząt, gdzie magia stanowi codzienność, a siły dobra rywalizują ze złem. W prawie każdym tomie, poza „Koniem i jego chłopcem”, głównymi bohaterami są postacie z naszej rzeczywistości, które za sprawą czarów trafiają do Narnii. Ich celem staje się więc wsparcie lwa Aslana w przezwyciężeniu panujących tam trudności.

Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa (2005)

Reżyser z Nowej Zelandii, Andrew Adamson, przy współpracy z Disneyem, przeniósł na wielki ekran jedno z siedmiu opowieści o Narnii autorstwa brytyjskiego literata Carla Steplesa Lewisa (1898-1963). Książki te, napisane w latach 1950-1956, zdobyły ogromną popularność i zostały przetłumaczone na liczne języki. > oglądaj online

Narnia, jak można się domyślić, istnieje w krainie dziecięcych marzeń. Łucja wraz z rodzeństwem ucieka tam przed horrorem II wojny światowej. Ich ojciec służy na wojnie. Aby uchronić dzieci przed bombardowaniami Londynu przez nazistów, ich matka przenosi je do rezydencji ekscentrycznego profesora. W tym domu odkrywają tajemniczą, starą szafę.

Film był kręcony częściowo w Polsce. Jezioro Siemianówka, położone na północ od Puszczy Białowieskiej w stanie zamarznięcia, stało się tłem dla sceny, gdzie trójka rodzeństwa przemierza krainę, aby uratować schwytanego brata.

Opowieści z Narnii: Książę Kaspian (2008)

Opowieść o dojrzewaniu, o przemianie z dziecka w nastolatka, a potem w dorosłego, to epicka saga pełna magii, heroicznych potyczek i trudnych lekcji o odpowiedzialności za siebie i bliskich. Chociaż walka o niepodległość Narnii stanowi centralny wątek, służy ona jako lekcja dla naszych protagonistów – jak odnaleźć się w rzeczywistości oraz dla Kaspiana, jak stać się mędrcającym władcą. > oglądaj online

Aktorstwo w mojej opinii stoi na równie wysokim poziomie jak w poprzednim filmie. William Moseley w roli Piotra Pevensie wspaniale przedstawia dojrzewającego młodzieńca, który zaczyna rozumieć ciężar odpowiedzialności i konsekwencje swoich decyzji. Jego postać ewoluuje, aż w końcowych scenach widzimy w nim już prawie dorosłego mężczyznę, gotowego stawić czoło swojemu przeznaczeniu.

Również Anna Popplewell w roli Zuzanny Pevensie zaskakuje. Jej postać rozwija się, przestając skupiać się tylko na opiece nad młodszą siostrą i stając się samodzielną młodą damą. Aktorka umiejętnie oddaje też upór i niezależność Zuzanny, której nauka przyjmowania pomocy od innych stanowi ważny element jej podróży.

Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu (2010)

Kolejne „wejście” do Narnii to tajemniczy obraz w pokoju Łucji, na którym widnieje żaglowiec na rozbudzonym oceanie. Niespodziewanie, dzieci przenoszą się bezpośrednio na statek „Wędrowiec do Świtu”, gdzie nowa przygoda już na nich czeka. Wspólnie z Eustachym, rodzeństwo wspiera Kaspiana w misji odnalezienia siedmiu legendarnych mieczy, dary od Lwa Aslana dla baronów Narnii. Wszystkie te wysiłki mają na celu obronę królestwa. Młodzi bohaterowie, szczególnie Eustachy, który doświadcza magicznej metamorfozy w smoka, wykazują się niebywałą odwagą i determinacją. > oglądaj online

„Podróż Wędrowca do Świtu” to solidna propozycja dla całej rodziny – film, który dostarcza rozrywki zarówno młodszym, jak i starszym widzom. Może także zainspirować do sięgnięcia po literacki oryginał C.S. Lewisa. Reżyserowany przez Michaela Apteda obraz zachwyca znakomitymi ujęciami oraz imponującymi efektami specjalnymi. Chociaż narracja jest naszpikowana głębokimi metaforami, wydaje się, że brakuje w niej pewnego błysku.

Akcja nie jest tak żywiołowa jak w poprzednich adaptacjach. Odczuwa się również pewne pustki po Piotrze i Zuzannie, starszym rodzeństwie Pevensie. Brak ich obecności sprawia, że film zdaje się odrobinę inny. Podobnie rzecz ma się z Tildą Swinton w roli Białej Czarownicy, która pojawia się tu jedynie w krótkim epizodzie.

Udostępnij: