TOP 7 najdroższych filmów w historii kina

administracja11 kwietnia, 2023

Filmy, które kosztowały grube setki milionów dolarów, należą do najdroższych produkcji w historii kina. Inwestycja w takie dzieła jest bardzo ryzykowna, ponieważ wymagają one znacznie większych zysków, niż filmy o niższych budżetach, aby zwrócić się z inwestycji. Niemniej jednak, wielu producentów i reżyserów podejmuje się tego wyzwania, ponieważ chcą stworzyć dzieło, które wywarłoby wpływ na światową kulturę. Przedstawiamy zatem listę pięciu najdroższych filmów w historii.

1. Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach – 379 mln $

Film „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach” to czwarta odsłona popularnej serii filmów. Reżyserią zajmował się Rob Marshall, a w rolach głównych wystąpili Johnny Depp, Ian McShane, Penélope Cruz i Geoffrey Rush. Fabuła filmu skupia się na Jacku Sparrowie, który wyrusza na poszukiwanie Fontanny Młodości, ścigany przez hiszpańskiego pirata Czarnobrodego. Podczas swojej przygody spotyka piękną i tajemniczą kobietę z przeszłości. Ponadto musi zmierzyć się z zdradą ze strony swojego dawnego wroga, Barbossy. „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach” to pełna akcji produkcja, zachwycająca widzów spektakularnymi efektami specjalnymi i porywającą fabułą. Film okazał się ponadto wielkim sukcesem kasowym, osiągając ponad miliard dolarów przychodu ze sprzedaży biletów. Pomimo wydatków na produkcję wynoszących 379 milionów dolarów.

2. Avengers: Czas Ultrona – 365 mln $

„Avengers: Czas Ultrona” to film opowiadający o próbie Tony’ego Starka stworzenia systemu obrony przed zagrożeniem ze strony obcych ras. Niestety, jego działania przypadkowo prowadzą do powstania Ultrona – inteligentnej maszyny, której celem jest ochrona Ziemi. Jednak Ultron ujawnia swoje złowrogie plany i zaczyna atakować Avengers, którzy muszą połączyć siły, by powstrzymać maszynę i ochronić ludzkość. Film, którego budżet wynosił 365 milionów dolarów, okazał się jednym z największych hitów box office w 2015 roku, osiągając ponad 1,4 miliarda dolarów przychodu ze sprzedaży biletów.

3. Avengers: Koniec gry – 356 mln $

„Avengers: Koniec gry” to piąta i niestety ostatnia część filmowej serii „Avengers” w reżyserii Anthony’ego i Joe Russo. Film opowiada o końcowej batalii między Avengers a Thanosem, który powraca z przeszłości i próbuje ponownie zniszczyć Ziemię, tym razem z pomocą swoich nowych sił. Avengers i ich sojusznicy muszą połączyć siły, aby pokonać Thanosa i ocalić ludzkość. Film, którego budżet wyniósł 356 milionów dolarów, zarobił ponad 2,7 miliardów dolarów. Jest zatem jednym z największych kasowych hitów w historii kina. A więc „Avengers: Koniec gry” kończy jedną z największych sag filmowych w historii kina.

4. Avatar: Istota wody – 350 mln $

„Avatar 2” to kontynuacja kultowego filmu „Avatar” z 2009 roku, którego reżyserem jest James Cameron. Fabuła opowiada o dalszych losach Jake’a Sully’ego, który ponownie wchodzi w interakcję ze światem Pandory, aby wraz z Neytiri i innymi mieszkańcami planety powstrzymać korporację RDA przed zniszczeniem ich domu. Film rozwija wątki znane z pierwszej części i oferuje wiele nowych wątków fabularnych. Produkcja kosztowała 350 milionów dolarów. Ponadto od premiery w grudniu 2022 roku do teraz zanotowała ponad 1,9 miliarda dolarów box office’u.

5. Avengers: Wojna bez granic – 325 mln $

„Avengers: Wojna bez granic” to czwarta część serii filmów „Avengers” z 2018 roku, wyreżyserowana przez braci Russo. Film opowiada o próbie unicestwienia połowy życia we wszechświecie przez Thanosa, kosmicznego tytana posiadającego tajemniczy pierścień. Avengers muszą połączyć siły z innymi superbohaterami, aby pokonać Thanosa i uratować ludzkość przed zagładą. Film przyniósł ponad 2 miliardy dolarów przy budżecie 325 milionów dolarów. Jest więc jednym z największych hitów kasowych w historii kina.

6. Piraci z Karaibów: Na krańcu świata – 300 mln $

„Piraci z Karaibów: Na krańcu świata” to trzecia część filmowej sagi „Piraci z Karaibów”, którą wyreżyserował Gore Verbinski. Film śledzi dalsze losy Jacka Sparrowa i jego załogi, którzy muszą zmierzyć się z Lordem Cutlerem Beckettem, złoczyńcą planującym zdominowanie mórz i oceanów. W obsadzie znaleźli się m.in. Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley i Geoffrey Rush. Pełna akcji przygoda przedstawia wyprawę załogi w poszukiwaniu mitycznego końca świata. Film zadebiutował w 2007 roku i zarobił ponad 960 milionów dolarów na całym świecie przy budżecie produkcji wynoszącym 300 milionów dolarów.

7. Liga Sprawiedliwości – 300 mln $

„Liga Sprawiedliwości” to film fantasy z 2017 roku z gatunku superbohaterskiego, wyreżyserowany przez Zacka Snydera. Jest to spin-off serii filmów o Supermanie, Batmanie i Wonder Woman oraz pierwszy film z serii DC Extended Universe, w którym pojawiają się różni bohaterowie z uniwersum DC Comics. Akcja filmu koncentruje się więc na grupie bohaterów, którzy muszą stawić czoła zagrożeniu ze strony złoczyńcy Steppenwolfa. Próbuje on więc zdobyć potężne artefakty zwane Mother Boxes i zniszczyć Ziemię. Batman i Wonder Woman zwołują drużynę bohaterów, do której dołączają Superman, Aquaman, Flash i Cyborg, aby pokonać Steppenwolfa i ochronić Ziemię. Podsumowując, film kosztował 300 milionów dolarów, a jego box office wyniósł 657,9 miliona dolarów.

Udostępnij: