Strażnicy Galaktyki: wszystkie części po kolei – Gdzie obejrzeć po polsku?

administracja16 maja, 2023

Na tej stronie znajdziecie wszystkie wydane do tej pory części znanej serii filmów akcji „Strażnicy Galaktyki” oraz wskazówki, gdzie możecie je obejrzeć na naszej platformie VOD. Strażnicy Galaktyki (oryg. Guardians of the Galaxy) to amerykański film akcji z elementami fantastyki naukowej z 2014 roku, oparty na popularnej serii komiksów o tej samej nazwie wydawnictwa Marvel Comics. Reżyserią filmu zajmował się James Gunn, który również współtworzył scenariusz razem z Nicole Perlman. Główny bohater, Peter Quill, staje się celem Ronana po tym, jak kradnie pewien artefakt. W obliczu zagrożenia Quill tworzy sojusz z grupą outsiderów, w skład której wchodzą zabójcza Gamora, humanoid Groot, mówiący szop Rocket oraz mściciel Drax. Od losów tej piątki zależy przyszłość całej galaktyki.

Film Strażnicy Galaktyki jest częścią Drugiej Fazy Filmowego Uniwersum Marvela. Jest to dziesiąty film w ramach tej franczyzy i stanowi pierwszy rozdział tzw. Sagii Nieskończoności. Kontynuacja pod tytułem Strażnicy Galaktyki vol. 2 miała swoją premierę w 2017 roku. W 2022 roku na platformie Disney+ pojawiła się seria krótkometrażówek pt. Ja jestem Groot oraz film krótkometrażowy Strażnicy Galaktyki: Coraz bliżej święta. Trzecia część, Strażnicy Galaktyki vol. 3, została wydana w 2023 roku.

Strażnicy Galaktyki (2014)

Fabuła filmu jest niezwykle prosta, klasyczna i przewidywalna. Główny bohater dokonuje kradzieży artefaktu, który jest pożądany przez łowcę nagród, grupę złodziei, kosmicznego czarnego charakteru Ronana oraz najpotężniejszego władcę galaktyki, Thanosa. Każdy z bohaterów pragnie opanować magiczną kulę i toczy walkę między sobą. Choć ton mojej wypowiedzi może sugerować inaczej, taka prosta fabuła wcale nie oznacza, że jest słaba. Wręcz przeciwnie – jest idealnie dopasowana! Mamy tutaj prawdziwy film przygodowy, pozbawiony sztucznego skomplikowania i nadmiaru wątków. Tak jak to było w Piratach z Karaibów 2,3 czy Spider-Manie 2. Obejmują pościgi, zdrady, oszustwa, walki, ucieczkę z więzienia i ratowanie nie tylko jednego, ale wielu światów. To wszystko, czego moglibyśmy pragnąć. James Gunn wykorzystał najprostszą formułę, aby stworzyć niezwykle interesujący obraz! > Oglądaj cały film

I wszystko to dzięki genialnym bohaterom. Peter Quill, znany również jako Star-Lord (Chris Pratt), jest znanym (przynajmniej tak mu się wydaje) złodziejaszkiem i awanturnikiem w Galaktyce. Kiedy wpada w tarapaty uciekając z tajemniczym artefaktem, zostaje uwięziony w więzieniu razem z Gamorą (Zoe Saldana) – przybraną córką Thanosa (tego potężnego, którego widzieliśmy po napisach w Avengers). W więzieniu spotyka również zmodyfikowanego genetycznie szopa, który nazywa się Rocket (głos w wykonaniu Bradleya Coopera). Oraz drzewokształtnego stworzenia o imieniu Groot (głos w wykonaniu Vina Diesela) i ekscentrycznego mięśniaka Draxa (Dave Bautista). Pomimo różnych celów, ta niezwykle oryginalna piątka zawiera sojusz i postanawia zdobyć bogactwo razem.

Strażnicy Galaktyki Część 2 (2017)

Zakończenie filmu jest wzruszające, pełne akcji i doskonale podsumowuje charakter całej serii. James Gunn potrafi w odpowiednich momentach wywołać odpowiednie emocje, nawet wśród tego odrobinę chaotycznego zamieszania. Śmiejemy się, gdy Rocket próbuje zrozumieć sarkazm, kibicujemy rozwojowi relacji między Peterem a Gamorą. A nasze oczy błyszczą na widok akcji podkreślonej muzyką lat 80. A kiedy nadchodzi odpowiednia chwila, osuszamy łzę, która spływa po policzku. > Oglądaj cały film

Cieszy nas również świadome podejście Jamesa Gunna do całej serii. Ogromny sukces finansowy pierwszej części pozwolił mu na większą swobodę i już na wczesnym etapie rozmowy o kontynuacji. Dzięki temu reżyser może jeszcze bardziej skupić się na jednym z najsilniejszych elementów Strażników Galaktyki – bohaterach. Kosmiczny szop z klepkimi rączkami, wcześniej znany z agresji i ciętego języka, teraz odchodzi nieco od swojego dotychczasowego zachowania i nawiązuje porozumienie z Yondu. Drax niespodziewanie przejmuje rolę Rocketa, a jego komentarze wzruszają nas do łez. Postaciom udaje się zachować swoje charakterystyczne cechy, znane z poprzedniej części, jednocześnie otwierając się przed widzami z zupełnie nowej strony.

Strażnicy Galaktyki: Część 3 (2023)

Po zwycięstwie nad Thanosem, życie Strażników Galaktyki nie układa się najlepiej. Rocket (Bradley Cooper) jest przygnębiony, przypominając sobie dawne czasy. Podczas gdy Peter Quill (Chris Pratt) zmagając się z bólem odrzucenia przez Gamorę (Zoe Saldana) z przeszłości, która nagle zniknęła. Drużyna musi szybko się zjednoczyć, kiedy Knowhere zostaje zaatakowane przez jednego z Suwerennych, wysłanego przez Wielkiego Ewolucjonistę (Chukwudi Iwuji), który pragnie porwać Rocketa. Pomimo udaremnienia tego ataku, szop zostaje poważnie ranny. Strażnicy Galaktyki wyruszają na niebezpieczną misję, aby zdobyć kody do ukrytej wewnątrz Rocketa technologii. I ocalić swojego przyjaciela, zanim będzie za późno. W międzyczasie twórca szopa nie przestaje dążyć do odzyskania swojej własności i nie cofnie się przed niczym. > Oglądaj cały film

Trzecia część Strażników Galaktyki to tak naprawdę dwie historie splecione w jedną, i trudno wybrać, która jest lepsza. Z jednej strony otrzymujemy wiele poruszających retrospektywnych scen, które ukazują życie Rocketa od najmłodszych lat. Aż do momentu, gdy staje się dorosłym stworzeniem o geniuszu technicznym zdolnym do rozwiązania każdego problemu. Twórcy pozwalają nam lepiej poznać traumy szopa i przedstawiają jego nawiązane przyjaźnie, które powstały podczas długich tygodni spędzonych w klatce na pokładzie potężnego statku-bazy Wielkiego Ewolucjonisty.

Udostępnij: