Shrek: wszystkie części po kolei – Gdzie obejrzeć całą serię filmów?

administracja9 sierpnia, 2023

Oto wszystkie części serii filmów „Shrek” wraz ze wskazówkami, gdzie możecie je obejrzeć w sieci. O czym była pierwsza część? Samotny ogr o imieniu Shrek prowadzi spokojne życie, aż pewnego dnia jego bagno staje się domem dla różnych postaci z bajek, takich jak Pinokio czy Wilk, wskutek decyzji Lorda Farquaada. Aby przywrócić porządek na swoich terenach, Shrek udaje się do Duloc, stolicy Farquaada, aby negocjować zwrot swojego bagna.

W podróży wspiera go gadatliwy Osioł. Shrek i Farquaad dojście do porozumienia: w zamian za zwrot ziemi, ogr musi uwolnić królewnę Fionę z wieży strzeżonej przez smoka. Po wyzwoleniu Fiony ze smoczej opieki, okazuje się, że smoczyca zakochała się w towarzyszącym Shrekowi Ośle. W trakcie powrotnej podróży między Shrekiem a Fioną rodzi się więź. Chociaż obydwoje czują do siebie pociąg, nie są w stanie wyznać sobie uczuć. Wkrótce Fiona dzieli się z Shrekiem swoim sekretem: każdej nocy, na skutek rzucionej na nią klątwy, zmienia się w ogrzycę.

Shrek (2001)

W odległym, magicznym królestwie mieszkał pewien ogr o imieniu Shrek. Choć był niezwykły, cenił sobie spokój i samotność. Jego życie zmieniło się, gdy spotkał gadułę i niezwykle zabawnego Osła. Razem wyruszyli na przygodę, by ocalić pewną niezwykłą księżniczkę, która bardziej przypominała sąsiadkę z obok niż królewską damę. Podczas podróży Shrek chciał jedynie odzyskać spokój w swoim bagnie, jednak Osioł nawiązał romans z pewną intrygującą damą, a księżniczka ukrywała tajemnicę, która skradła Shrekowi serce. > obejrzyj cały film

A co to za opowieść bez antagonisty? Lord F., pragnący zdobyć koronę, wysyła Shreka w misji po królewnę. Niemniej jednak, pomimo swoich ambicji, nie mógł się równać z naszym zielonoskórym bohaterem. To bajka daleka od schematów, pełna humoru i wybitna rola Stuhra jako Osła! I co najważniejsze: przekaz, że miłość potrafi przemienić nawet piękną królewnę w ogra! W trakcie podróży powrotnej Shrek rozkochał się w Fionie. Niestety, była ona zawiedziona, że to nie przystojny książę, lecz ogr ją uratował.

Ale Fiona miała swoją tajemnicę: co wieczór zamieniała się w ogrzycę. Pomimo uczucia do Shreka, postanowiła wyjść za mąż za Lorda Farquaada, nie chcąc ujawnić swojego sekretu. Shrek poczuł się zawiedziony, ale dzięki Osłu dowiedział się o ukrytej prawdzie, gdyż ten rozmawiał kiedyś z królewną. Shrek nie zamierzał się poddać, więc ruszył do Duloc, by przeszkodzić w ceremonii i wyznać Fionie swoje uczucia. W chwili pocałunku Fiona stała się na zawsze ogrzycą, a lord stał się przekąską dla smoka. Opowieść kończy się ślubem Shreka i Fiony.

 

Shrek 2 (2004)

Innowacyjne podejście do tradycyjnych bajek powraca w kontynuacji wielokrotnie nagradzanego filmu „Shrek”. Shrek w towarzystwie Osła oraz księżniczki Fiony wpadają w kolejne niespodziewane perypetie, spotykając po drodze liczne postaci z ulubionych opowieści. Po triumfie nad ognistą Smoczycą, despotycznym lordem Farquaadem oraz zdobyciu serca księżniczki Fiony, Shrek napotyka na kolejne, być może najtrudniejsze wyzwanie: konfrontację z teściami. > obejrzyj cały film

Po powrocie z romantycznej podróży poślubnej, Shrek i Fiona otrzymują zaproszenie od rodziców księżniczki. Czyli króla i królowej Królestwa Za Siedmioma Górami, co prowadzi ich do ich rezydencji. W tym wyjątkowym wyjeździe towarzyszy im nieodłączny Osioł. Mieszkańcy Królestwa Za Siedmioma Górami z entuzjazmem przyjmują powracającą do domu księżniczkę. Rodzice Fiony nie mogą się doczekać spotkania z córką oraz poznanie nowego członka rodziny.

Nie są jednak przygotowani na niespodziankę w postaci zięcia, a co więcej, zmiany, jakie zaszły w ich córce. Bez wiedzy Shreka i Fiony, ich związek pokrzyżował królewskie plany dotyczące przyszłości księżniczki i samego króla. Teraz, w obliczu takich wydarzeń, król zwraca się o wsparcie do Matki Chrzestnej, charyzmatycznego Księcia Czarującego oraz znanego bohatera – Kota w Butach, by stworzyć własne, idealne zakończenie bajki.

 

Shrek Trzeci (2007)

W kolejnej części przygód Shreka, nasz ulubiony ogr spotyka się z wyzwaniami, które mogą na stałe zakłócić spokojne chwile spędzone z Fioną. Gdy król Zasiedmiogórogrodu umiera, przekazuje Shrekowi ster rządów. Aby tego nie było mało, Shrek dowiaduje się, że wkrótce zostanie rodzicem. Przestraszony nadchodzącymi zmianami, wyrusza w podróż w towarzystwie nieodłącznych przyjaciół, Osła i Kota w Butach, aby odnaleźć księcia Artura – prawowitego spadkobiercę tronu. W międzyczasie w królestwie czarne postacie bajek przejmują władzę, wynosząc na czoło Księcia z Bajki. > obejrzyj cały film

W obliczu zawirowań politycznych i osobistych wyzwań, Shrek musi przemyśleć swoje decyzje, dojrzeć i podjąć trudne wybory. Rozwinięcie postaci może dodać pikanterii fabule, wprowadzając niespodziewane skręty w historii, co doskonale pokazują kontynuacje popularnych „Piratów z Karaibów„. Niemniej jednak twórcy „Shreka” nie do końca w pełni wykorzystali ten potencjał. Wręcz przeciwnie, wypełniając fabułę kolejnymi dylematami, zdejmują akcent z głównych atutów filmu.

Świat zakochał się w dziele DreamWorks dzięki charakterystycznemu zachowaniu Shreka, gadatliwości Osła, nowoczesnemu podejściu do postaci księżniczki przez Fionę, ale również, a może przede wszystkim, za humor, który bawił dzięki mistrzowskiej grze z elementami pop-kultury i podważaniu tradycyjnych baśniowych konwencji. Humor w trzeciej części „Shreka” opiera się głównie na odniesieniach do wcześniejszych odcinków. Choć niektóre żarty nadal bawią, przeważa uczucie, że widzieliśmy to już wcześniej. Brakuje także błyskotliwości w odniesieniach do rzeczywistości, która jest bliska polskiemu widzowi.

 

Shrek Forever (2010)

Zastosowanie alternatywnej rzeczywistości dla postaci było, moim zdaniem, genialnym zabiegiem, który pozwolił ukazać ich w innej, odświeżonej perspektywie. Niestety wydaje się, że twórcy nie wykorzystali tej koncepcji do końca. Najbardziej zaskakująca metamorfoza dotyczy Puszka – teraz jest on pulchnym, ospałym kotem, który nie jest nawet w stanie dotknąć własnych pleców. Jego postura i odmieniona, łagodniejsza osobowość uczyniły go głównym źródłem humoru w czwartej części. Ciekawie zaprezentowano również postać Ciastka, jednak reszta ekipy wydaje się być niemalże niezmieniona. > obejrzyj cały film

Osioł w dalszym ciągu nie zna granic w gadulstwie, choć jego żarty tracą nieco na ostrości. Mimo wszystko, jest on zawsze gotów stanąć murem za bliskim przyjacielem. Fiona, chociaż potrafi dać sobie radę w trudnych sytuacjach, w głębi serca wciąż pragnie prawdziwej miłości. Niewykorzystany potencjał fabuły stanowi największy mankament tej produkcji. Tęskniłem również za obecnością bardziej charakterystycznych postaci pobocznych, takich jak Pinokio. Antagonista Shreka w tej odsłonie sprawia wrażenie mniej wyrazistego, zwłaszcza w porównaniu z charakterystycznym Lordem Farquaadem.

Ten drugi dostarczał znacznie więcej humoru. Polskie tłumaczenie w dalszym ciągu stoi na wysokim poziomie, choć nie oddaje już tego samego klimatu, co w pierwszej części „Shreka”. Czy może twórcom dialogów zabrakło świeżych koncepcji? Zastanawiam się, czemu Osioł, podczas trudu ciągnięcia wozu z Shrekiem, nie intonował popularnych polskich przebojów, a zdecydowano się na przekład angielskich piosenek. Chciałbym również dostrzec w dubbingu jakiś nieoczekiwany element, tak jak to miało miejsce z udziałem Wojciecha Manna w drugiej odsłonie.

Udostępnij: