Obecność: wszystkie części po kolei – Gdzie oglądać te horrory?

administracja13 maja, 2023

Dzisiaj pokażemy wam wszystkie wydane do tej pory części serii horrorów „Obecność” wraz ze wskazówkami, gdzie możecie je obejrzeć. „Obecność” (ang. The Conjuring) to amerykański horror z 2013 roku, wyreżyserowany przez Jamesa Wana. Film rozpoczyna serię osadzoną w tej samej fikcyjnej rzeczywistości. Głównymi bohaterami są Ed i Lorraine Warren (Patrick Wilson i Vera Farmiga), badacze zjawisk paranormalnych. Zostają wezwani przez rodzinę mieszkającą na odległej farmie, gdy okazuje się, że ich dom jest nawiedzany przez tajemniczą istotę, która nie daje im spokoju. Rodzina spotyka klasyczne objawy obecności demonów w swoim domu. Para badaczy podejmuje walkę z najstraszniejszym demonem, z jakim kiedykolwiek mieli do czynienia.

W procesie tworzenia uniwersum kluczową rolę odegrał utalentowany reżyser horrorów, James Wan („Piła”, „Naznaczony”). Oprócz wyreżyserowania dwóch pierwszych części „Obecności”, pełnił również funkcję producenta dotychczasowych spin-offów tej serii. Wszystkie filmy zgromadziły więc na całym świecie przychody zbliżające się do 2 miliardów dolarów.

Obecność (2013)

Film przedstawia historię rodziny Perronów (w rolach matki Lili Taylor i ojca Ron Livingston), którzy przenoszą się do niedawno nabytego domu na odległej farmie. Na początku wszystko wydaje się być w porządku, ale sytuacja zmienia się, gdy rodzina odkrywa ukrytą piwnicę. Od tego momentu w domu zaczynają dziać się niezwykłe i przerażające rzeczy. Drzwi same się otwierają, słychać tajemnicze stukoty i szepty. A jedna z córek zaczyna przejawiać objawy somnambulizmu i uderzać głową w jedną z szaf, która została pozostawiona przez poprzednich właścicieli. > Oglądaj film online

Z biegiem czasu te paranormalne zjawiska nasilają się, a rodzina zdaje sobie sprawę, że nie są jedynymi mieszkańcami tego domu. Zwracają się o pomoc do Eda (Patrick Wilson) i Lorraine (Vera Farmiga) Warrenów, doświadczonych demonologów. Wkrótce jednak okazuje się, że dom ma mrożącą krew w żyłach historię, w której wydarzyło się wiele złego. To, co terroryzuje rodzinę Perronów, to jeden z najstraszniejszych demonów, jakich Warrenowie kiedykolwiek napotkali. A zatem czy uda im się powstrzymać to zło i ocalić mieszkańców domu przed nieuchronną śmiercią?

Obecność 2 (2016)

W tym przypadku małżeństwo demonologów kieruje się do Londynu. To tam samotna matka z dziećmi zmaga się z nawiedzeniem przez złowrogiego ducha. Na początku Lorraine, mając na uwadze swoje niedawne traumatyczne doświadczenia, niechętnie podejmuje kolejne śledztwo. Ale ostatecznie przyłącza się do swojego męża w podróż do miejsca zdarzenia. Ich celem jest zbadanie, czy mają do czynienia z autentycznym atakiem ze strony nieczystych sił. Czy też sytuacja jest wynikiem oszustwa ze strony domowników. > Oglądaj film online

Trzeba przyznać, że początek filmu nie wzbudza optymizmu. Obserwujemy wiele typowych dla horrorów trików, które nie są poprzedzone odpowiednim budowaniem napięcia. Na szczęście jest to jedynie wprowadzenie, a dalsza część filmu prezentuje prawdziwą historię, która jest przygotowana według najlepszych recept. Wszystko tu się zgadza. Zostaje nam przedstawiona rodzina, z którą nawiązujemy odpowiednią więź. A nadprzyrodzone zdarzenia i istoty pojawiają się na ekranie w tempie, które sprawia, że na początku można lekceważyć niepokojące sytuacje. Następnie przechodzimy do coraz bardziej przerażających scen, które budzą w nas strach, skłaniając nas do oglądania filmu przez palce.

Obecność 3: Na rozkaz diabła (2021)

„Obecność 3: Na Rozkaz Diabła” prezentuje sprawę młodego mężczyzny, który stoi przed groźbą kary śmierci za okrutne morderstwo. Ed i Lorraine Warren mają za zadanie znaleźć dowody na to, że chłopak był w momencie zdarzenia opętany przez złe moce. Jednak w toku dochodzenia odkrywają wcześniejsze przestępstwo o podobnym charakterze, które muszą również wyjaśnić przed obroną mężczyzny. Nie polecam przynosić żadnych przekąsek do kina, ponieważ film ma za zadanie wywołać strach u widza. Muszę przyznać, że kilka razy podskoczyłam na swoim krześle. Podobnie jak w autobusie, gdy ten nagle przejeżdżał przez nierówność na drodze. > Oglądaj film online

Były jednak momenty, które mnie rozbawiły i mogę nazwać je „kiczowatymi”. Tak, zastanawiałam się nawet, czy sama nie powinnam zostać reżyserką i nakręcić lepszy film, prawda? Przykładem takiego momentu był trup w prosektorium. Pierwszy raz myślałam, że to tylko krótka scena, ale gdy ten sam trup pojawił się kilka chwil później u Warrenów, nie mogłam powstrzymać głośnego śmiechu. Wiem, że film oparto na faktach, ale w pewnym sensie przypomniał mi serię filmów „Opowieści z Krypty”, czy pamiętacie ją? Czy osoba, która się z trudem porusza przy pomocy laski, może nagle zacząć biegać? Oczywiście, w tym filmie wszystko jest możliwe. Chciałabym mieć taką kondycję fizyczną jak Ed Warren.

Obecność 4 (2023)

Pierwsze oficjalne informacje na temat filmu „Obecność 4” pojawiły się w październiku ubiegłego roku. Wygląda na to, że wytwórnia Warner Bros. nie zamierza rezygnować z tego projektu, a prace nad nim są już w pełnym toku. Podczas niedawno odbywającego się wydarzenia CinemaCon 2023 ujawniono pełny tytuł tego nadchodzącego horroru. Tym razem widzów czeka „The Conjuring: Last Rites” (Obecność: Ostatnie obrzędy). Podtytuł tej nowej opowieści jasno zatem wskazuje, że będzie to finałowa część cyklu „Obecność” skupiona na dalszych losach małżeństwa Warren. > Oglądaj film online

„Może to być ostatnia część serii”, powiedział Wan w rozmowie z portalem „Collider”. „Pracujemy nad nią w tej chwili. To seria, która jest nam bardzo bliska. Chcemy więc poświęcić odpowiednio dużo czasu, by zrobić to dobrze. Chcemy przekazać emocje towarzyszące opowieściom o Warrenach i być może je zakończyć. Po prostu chcemy zrobić to dobrze i upewnić się, że opowiadamy odpowiednią historię.” Gdy zapytano go o możliwość zakończenia cyklu opowieści o Warrenach, Wan nie wykluczył tej opcji.

Udostępnij: