John Wick: wszystkie części po kolei – Gdzie obejrzeć za jednym razem?

administracja17 maja, 2023

W tym wpisie poznacie wszystkie wydane do tej pory części znanej serii filmów akcji „John Wick” oraz wskazówki, gdzie możecie je obejrzeć na platformie VOD. John Wick to amerykański film akcji neo-noir z 2014 roku, wyreżyserowany przez Chada Stahelskiego i Davida Leitcha, oparty na scenariuszu Dereka Kolstada. Główną rolę zagrał Keanu Reeves. Film doczekał się sequela w 2017 roku, zatytułowanego „John Wick 2„, a dwa lata później ukazała się trzecia część z podtytułem „Parabellum”. W 2023 roku został wydany czwarty film serii.

Fabuła skupia się na byłym zabójcy, Johnie Wicku, który pracował dla rosyjskiej mafii. Po ślubie i porzuceniu przestępczego życia, jego żona umiera na nieuleczalną chorobę, pozostawiając mu psa jako ostatni prezent. Kiedy syn byłego szefa mafii kradnie jego samochód i zabija psa, Wick postanawia się zemścić, stając do walki z gangiem, który broni młodego Tarasowa.

John Wick (2014)

„John Wick” to debiutancki film reżyserowany przez dwóch hollywoodzkich kaskaderów – Davida Leitcha i Chada Stahelskiego, którzy zdobyli swoje doświadczenie pracując na planach największych kinowych hitów. Stahelski był nawet dublerem Keanu Reevesa w filmie „Matrix„. Teraz postanowili stworzyć swój własny film, wzorowany na klasycznych produkcjach klasy B, w którym mogliby pokazać to, co robią najlepiej. Bez udawania i ambitnych założeń, „John Wick” jest prostą, ale udaną rozwałką w rytmie mocnej muzyki. Film zdobył uznanie widzów, co jest nagrodą za szczerość twórców. > Oglądaj z lektorem

John Wick stanowi doskonały przykład na to, jak powinno wyglądać lekkie i niezobowiązujące kino. Fabuła jest prosta i podporządkowana formie. Poznajemy głównego bohatera w trudnym momencie jego życia, gdy opłakuje zmarłą żonę. Przed śmiercią żona zostawia mu psa Daisy, mającego złagodzić jego ból. Niestety, grupa gangsterów napada na niego w domu, kradnąc jego samochód i zabijając psa. Wściekły Wick przysięga zemstę. Dodatkowo, napastnikiem okazuje się być syn bezwzględnego rosyjskiego mafioso, a Wick jest byłym najlepszym zabójcą w Ameryce. Jego nazwisko wzbudza strach w sercach przeciwników. Pozostałą część historii możecie już sobie wyobrazić.

John Wick 2 (2017)

Mimo wielu podobieństw druga część cyklu różni się nieco gatunkowo od pierwszej. Pierwsza odsłona była kinem zemsty, natomiast w „Rozdziale drugim” widzimy pewne inspiracje klasycznymi westernami, takimi jak „W samo południe”. W tych filmach ostatni sprawiedliwy staje w obronie i stawia czoła złoczyńcom o egoistycznych i nieetycznych motywacjach. John Wick również działa w imię zemsty, ale kieruje się przede wszystkim lojalnością wobec prawa i kodeksu organizacji tajnych zabójców. Ten wątek jest bardzo interesujący, ponieważ wcześniej nie mieliśmy zbyt wielu informacji na temat tej organizacji, a „Rozdział drugi” czyni ją bardziej intrygującą, opowiadając nam o jej zasadach i historii. Organizacja ta pełni rolę wszechobecnej sieci, która prawdopodobnie będzie napędzać paranoję głównego bohatera w kolejnej odsłonie cyklu (bo wiadomo, że takowy sequel powstanie). > Oglądaj z lektorem

Pomimo pewnych castingowych wyborów i prostej fabuły, nowy „John Wick” nie traci niczego ze swojej elegancji i wysublimowania. Garnitury są stylowe, imprezy wytworne, a plenery wokół włoskich elit zostały nakręcone z dużym smakiem, przypominając styl Sorrentino. Sceny walki i choreografia są nadzwyczajne (szczególnie imponujące jest to, że 50-letni Reeves wykonuje większość scen akcji samodzielnie, bez dublerów). „John Wick 2” z pewnością wymaga od nas zawieszenia niewiary, ale nagradza nas dobrą zabawą. Mimo niepotrzebnie przeciągniętego pierwszego aktu i częstego powtarzania schematu „pogadaj, idź dalej, strzelaj”, film naprawdę dostarcza rozrywki i stanowi przyjemną odskocznię od nadmiernie patetycznych filmów o Bondzie czy komediowych produkcji z serii „Mission: Impossible”.

John Wick 3 (2019)

Trzeci rozdział historii legendarnego zabójcy rozpoczyna się tam, gdzie drugi się skończył. Po zabiciu swojego kolegi na neutralnym terenie, John Wick zostaje ekskomunikowany. Traci wszystkie przywileje przysługujące zabójcom w hotelach Continental. A na jego głowę wyznaczona zostaje nagroda, która rośnie z każdym dniem, im dłużej John Wick przeżyje. Podobnie jak w poprzednich dwóch filmach, trzeci rozdział rzuca pewne wskazówki, ale nie bombarduje nas nadmiarem informacji. Nadal mamy niewielką wiedzę na temat sieci Continental, ale wkrótce to się zmieni. Stacja Starz planuje serial osadzony w nowojorskim hotelu. Jednak dowiemy się trochę więcej o przeszłości i jego relacjach z innymi zabójcami. John udaje się do Casablanki, gdzie prosi o pomoc Sofię. > Oglądaj z lektorem

W rolę tej byłej zabójczyni, która prowadzi tamtejszy Continental, wciela się Halle Berry, która wcale nie wygląda na swoje ponad pięćdziesiąt lat. John Wick prosi ją o pomoc w skontaktowaniu się z Radą, która rządzi całym syndykatem zabójców. Im dalej, tym gorzej dla Johna, a widownia wyczekuje z niecierpliwością, jak wybrnie z tej opresji. Przemoc w filmie czasem przybiera slapstickowy charakter, ale John Wick, najbardziej skuteczny zabójca w swoim zawodzie, nie jest niezniszczalny. Keanu Reeves po raz kolejny wspaniale go odtwarza. Krwawi, odczuwa ból, a gdy biegnie, widać, że młodość ma już za sobą, ale jest nie do powstrzymania. Można zauważyć, że w nim wszystko wrze – kiedy trzyma broń, broń wydaje nie pociski, ale emanuje gorącą wściekłością, która płonie w Wicku.

John Wick 4 (2023)

Akcja filmu John Wick 4 rozpoczyna się niedługo po wydarzeniach trzeciej części, co z pewnością nie jest zaskoczeniem. Tytułowy zabójca kontynuuje swoją wojnę z Wysoką Radą, a pewnym siebie przeciwnikiem, który podąża jego śladem, jest Vincent de Gramont. W tej roli występuje Bill Skarsgård, który raz jeszcze udowadnia swoje umiejętności jako aktor antagonisty. Pamiętajcie, że to ten sam aktor, który wcielił się w postać Pennywise’a w filmach „To”. > Oglądaj z lektorem

Gramont dysponuje potężną armią i ogromnymi środkami finansowymi przekazanymi przez Radę. To właśnie dzięki nim jest w stanie ścigać Johna Wicka po całym świecie. Wydarzenia w tej części przenoszą widzów od Japonii, przez USA, aż po Berlin w Niemczech. To prawdziwie globalna przygoda pełna spektakularnych scen akcji. Jednak używając słowa „pełna”, mam na myśli raczej „przepełniona”. Zanim przejdziemy do minusów, warto podkreślić kilka zalet. Film John Wick 4 zachwyca niesamowitymi ujęciami. Poszczególne sceny prezentują się niezwykle imponująco, zwłaszcza te rozgrywające się w Kraju Kwitnącej Wiśni. Czuje się pewien niedosyt, że cała historia nie rozgrywa się właśnie tam.

Warto również docenić grę aktorską. Wspomniałeś już o interesującej kreacji Vincenta de Gramonta, ale warto też podkreślić osiągnięcia pozostałych aktorów. Keanu Reeves oczywiście ponownie zachwyca jako tytułowy bohater. Sceny z udziałem Donniego Yena i Hiroyuki Sanady są prawdziwym festiwalem dla oczu. Nie mogę oprzeć się wewnętrznemu westchnieniu, że nie otrzymaliśmy filmu skoncentrowanego wyłącznie na Japonii. To byłoby naprawdę coś wyjątkowego.

Udostępnij: