Hobbit: wszystkie części po kolei – Gdzie obejrzeć całą serię filmów?

administracja2 sierpnia, 2023

Oto wszystkie części serii filmów „Hobbit” wraz ze wskazówkami, gdzie można je obejrzeć w sieci. Hobbit (ang. The Hobbit) – trylogia filmowa produkcji amerykańsko-nowozelandzkiej, która łączy gatunek fantasy z filmem przygodowym. Ta filmowa adaptacja powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem” autorstwa J.R.R. Tolkiena została stworzona jako prequel trylogii filmowej „Władca Pierścieni”. Cały projekt był produkowany, a także reżyserowany przez Petera Jacksona, który również współtworzył scenariusz. Trylogia filmowa „Hobbit”, będąca prequelem trylogii „Władca Pierścieni”, ukazuje więc historię pierścienia przed wydarzeniami przedstawionymi w tamtych filmach.

Po rezygnacji Guillermo del Toro, reżyserem adaptacji powieści Tolkiena ponownie został Peter Jackson. Wielki wkład miał również w tworzenie scenariusza. Wspaniałe ujęcia powstawały zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Nowej Zelandii, która, podobnie jak w przypadku trylogii „Władca Pierścieni”, słynie z zapierających dech w piersiach widoków. Na ekranie mogliśmy zobaczyć znajome twarze, w tym Martina Freemana w roli Bilbo Bagginsa, Iana McKellena jako Gandalfa Szarego, Hugona Weavinga w roli Elronda, Elijah Wood jako Frodo Baggins oraz wielu innych znakomitych aktorów.

Hobbit: Niezwykła Podróż (2012)

Na dalekim obszarze Śródziemia leży Samotna Góra, gdzie krasnoludy założyły niegdyś swoje królestwo. Złoto wydobyte z góry przyniosło im bogactwo i potęgę, ale Smaug, straszliwy smok, przyniósł im zgubę. Smaug zaatakował Erebor, pokonał obrońców i zmusił krasnoludy do opuszczenia swojej ojczyzny. Po wielu latach tułaczki, Thorin Dębowa Tarcza (Richard Armitage), prawowity król Ereboru, postanawia zebrać grupę trzynastu śmiałków. > cały film online

Ich misją jest odzyskanie Samotnej Góry wraz z ukrytymi w niej skarbami. W tej sprawie wspiera ich czarodziej Gandalf (Ian McKellen), który wybiera Bilba Bagginsa (Martin Freeman) jako czternastego członka kompanii. Hobbit opuszcza Shire i wyrusza w niezwykłą podróż. Nie zdaje sobie jeszcze sprawy, że ta wyprawa będzie miała wpływ nie tylko na jego życie, ale także na los całego Śródziemia.

Muzyka również zasługuje na zachwyt, ponieważ w jednej chwili buduje napięcie, a w następnej momentami pozwala widzowi całkowicie się zrelaksować. Oczywiście, nie można zapomnieć o urokliwych nowozelandzkich krajobrazach, które już wcześniej zachwyciły nas w „Władcy Pierścieni”. Niemniej jednak, aby zachować obiektywizm, warto wspomnieć o pewnych rozbieżnościach między filmem a książką Tolkiena. Mimo że nie miałem okazji przeczytać „Silmarillionu” ani „Niedokończonych opowieści”, które uzupełniają wiedzę o Śródziemiu i rozwijają pewne poboczne wątki, to „Hobbita” przeczytałem specjalnie z myślą o filmie.

 

Hobbit: Pustkowie Smauga (2013)

Bilbo Baggins (Martin Freeman) wraz z czarodziejem Gandalfem Szarym (Ian McKellen) i trzynastoma krasnoludami pod przywództwem Thorina Dębowej Tarczy (Richard Armitage) opuścili Carrock, gdzie zostali przywiezieni przez orły. Wciąż ścigani przez orków, podążają na wschód w kierunku Samotnej Góry, gdzie żyje smok Smaug (Benedict Cumberbatch). Kompania Thorina dąży do odzyskania skarbów, które zostały im zrabowane przed wiekami. A przede wszystkim Ereboru – królestwa, które kiedyś należało do krasnoludów. > cały film online

Na swojej wędrówce bohaterowie spotykają Beorna (Mikael Persbrandt), porywczego władcy ludzi z Doliny Anduiny, który potrafi się przeobrazić w niedźwiedzia. W Mrocznej Puszczy czyhają na nich liczne niebezpieczeństwa. A tym stado potężnych pająków, okrutni orkowie oraz leśni elfowie pod przewodnictwem króla Thranduila (Lee Pace). W końcu docierają do Esgaroth, miasta usytuowanego na środku Długiego Jeziora i największego skupiska ludzi w okolicy. Miasto jest terroryzowane przez smoka. Bohaterowie zbliżają się coraz bardziej do ostatecznej konfrontacji ze Smaugiem.

 

Hobbit: Bitwa Pięciu Armii (2014)

Finałowy rozdział zaprowadził Bilbo Bagginsa i jego krasnoludzkich towarzyszy do wielkiej bitwy o Śródziemie. Pięć armii stanęło ramię w ramię, aby stoczyć ostateczną walkę z potężnym Sauronem. Fani twórczości Tolkiena dobrze znają zakończenie tej epickiej potyczki. Jednak Peter Jackson umiejętnie poprowadził opowieść, budując powoli napięcie. W tej części reżyser odważył się na humorystyczne sceny, które przełamywały to napięcie. „Hobbit: Bitwa Pięciu Armii” mógłby być śmiertelnie poważnym filmem, w którym jedynie śmierć bohaterów byłyby na porządku dziennym. Na szczęście Jackson umiejętnie przeplatał wzruszenie z humorem. Trzeci „Hobbit” obfituje w zabawne momenty, dzięki którym choć na chwilę można zapomnieć, że to już koniec. > cały film online

Reżyser, świadomy, że to ostatni rozdział, wydaje się o tym pamiętać przez cały czas. Jego pożegnanie ze Śródziemiem zrealizowano na najwyższym poziomie. „Hobbit: Bitwa Pięciu Armii” przebija poprzednie dwie części, a co najważniejsze, stanowi godny wstęp do „Władcy Pierścieni”, będąc hołdem dla fanów, którzy dorastali przy historii Drużyny Pierścienia. Jackson kończy z przytupem, zrealizowawszy plan, który od początku do końca skrupulatnie przygotowano.

Udostępnij: