Fantastyczne Zwierzęta: wszystkie części po kolei – Gdzie obejrzeć całą serię filmów?

administracja25 czerwca, 2023

Poznajcie wszystkie części serii filmów fantasy „Fantastyczne Zwierzęta” wraz ze wskazówkami, gdzie je obejrzeć w sieci. Przypomnijmy o czym była pierwsza część. Fantastyczne zwierzęta (oryg. Fantastic Beasts) to seria filmów fantasy o brytyjsko-amerykańskim rodowodzie, które zadebiutowały w roku 2016. Cykl ten produkuje wytwórnia Warner Bros. Pictures i Heyday Films, a dystrybuowany głównie przez pierwszą z nich. Fantastyczne zwierzęta są integralną częścią większej franczyzy medialnej o nazwie Wizarding World, obejmującej różne dzieła osadzone w fikcyjnym świecie magii stworzonym przez brytyjską pisarkę J.K. Rowling w serii powieści o Harrym Potterze.

Filmy z serii Fantastyczne zwierzęta pełnią rolę spin-offu oraz prequela dla filmów o Harrym Potterze, które zostały wyprodukowane w latach 2001–2011. Akcja Fantastycznych zwierząt rozgrywa się w pierwszej połowie XX wieku, w czasie trwania konfliktu czarodziejów z mrocznym czarodziejem Gellertem Grindelwaldem. Głównym bohaterem serii jest więc Newt Scamander, angielski czarodziej zajmujący się badaniem magicznych stworzeń.

Fantastyczne Zwierzęta i Jak Je Znaleźć (2016)

Niewiele osób wie jeszcze o istnieniu Harry’ego Pottera, a Sami-Wiecie-Kto dopiero się narodzi w londyńskim sierocińcu. Wraz z Newtem Scamanderem i jego magiczną walizką pełną fantastycznych zwierząt przypływamy do portu w Nowym Jorku. Nasz nieco introwertyczny i zamknięty w sobie bohater przybył do Nowego Świata w poszukiwaniu schronienia dla swoich podopiecznych oraz z zamiarem napisania książki, która przekona wciąż konserwatywną społeczność czarodziejów, że fantastyczne stworzenia nie są czymś, czego należy się obawiać, lecz raczej współistnieć z nimi. > zobacz cały film

Niestety, zgodnie z rozporządzeniem Magicznego Kongresu Stanów Zjednoczonych Ameryki, przechowywanie magicznych stworzeń jest surowo zabronione, podobnie jak jakiekolwiek interakcje z niemagami, czyli mugolami, jak ich tu nazywają. Nic więc dziwnego, że ucieczka fantastycznych zwierząt, które siały spustoszenie na oczach mugola, wpędzi naszego bohatera w niebezpieczeństwo. A sytuacja stanie się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy pewna niefrasobliwa czarodziejka-detektyw zacznie go ścigać na pięty. Tymczasem w samym sercu Nowego Jorku odkryta zostanie nieznana dotąd mroczna siła, która stanowi zagrożenie dla ukrytego podziemnego świata czarodziejów i grozi odsłonięciem ich tajemnicy.

Fantastyczne Zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda (2018)

Punktem wyjścia do wszystkich wydarzeń staje się oczywiście spektakularna ucieczka Grindelwalda z więzienia. Muszę przyznać, że scena otwierająca wywarła na mnie ogromne wrażenie i zapowiadała emocjonującą zabawę przez resztę filmu. Gellert w tym momencie zaprezentował swoje sprytne umiejętności i potęgę. Sposób, w jaki wymknął się z potrzasku, zasługuje na pełne uznanie. Wówczas pomyślałem sobie: „Oho, nareszcie poznamy tego potężnego czarnoksiężnika, który kiedyś przewyższał nawet Voldemorta”. Niestety, to wprowadzenie okazało się jedynym spektakularnym występem Grindelwalda. W kolejnych scenach postać ogranicza się zatem głównie do dialogów lub monologów. > zobacz cały film

Oczekiwałbym czegoś więcej po najsilniejszym czarnoksiężniku tamtych czasów, zwłaszcza w filmie, który nosi jego imię. Ten przestój to jedna z największych słabości tego filmu – bohaterowie zamiast działać, po prostu mówią i biadolą. Przeciwieństwem Grindelwalda jest oczywiście Dumbledore, którego w tej roli debiutuje Jude Law. Postać, która była zapowiadana przez wiele miesięcy, ma tutaj do odegrania tylko kilka krótkich scen, z których niewiele wynika. Rozumiem, że prawdziwy Dumbledore i jego pojedynek z Grindelwaldem jeszcze nadejdą. Ale serio oczekiwałem czegoś więcej niż nauczyciela obrony przed czarną magią, który tylko trzyma ręce w kieszeniach (i to dosłownie).

Fantastyczne Zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a (2022)

Albus Dumbledore (Jude Law) gromadzi drużynę, która staje do walki przeciwko planom Gellerta Grindelwalda. Czy magizoolog, jego asystentka, starszy brat, nauczycielka, arystokrata i mugol mają jakąkolwiek szansę w starciu z najgroźniejszym czarodziejem w historii? Tam, gdzie bije serce, tam jest nadzieja. To ostatnie stwierdzenie doskonale oddaje obecną sytuację, w jakiej znajduje się seria „Fantastyczne zwierzęta”. Po stosunkowo udanej, chociaż niezbyt spektakularnej pierwszej części, pani Rowling została pułapka, pozwolono jej pisać to, co chce i jak chce. Bez niepotrzebnego ingerowania ze strony redaktorów, którzy mogliby złagodzić jej ambicje. > zobacz cały film

Wynik jest raczej przeciętny. „Zbrodnie Grindelwalda” były chaotyczne, a obecność fantastycznych zwierząt w filmie wydawała się bardziej wymuszona niż naturalnie wpisana w fabułę. Liczba zwrotów akcji bombardujących widza była tak duża, że wystarczyłoby na kilka innych historii. Wszystko wskazywało na to, że Jo zapomniała o pewnych szczegółach i ponownie mieszała w kanonie. A zatem czy trzecia część, która właśnie wchodzi do kin, skutecznie naprawia błędy przeszłości?

Udostępnij: