Bez Litości: wszystkie części po kolei – Gdzie obejrzeć naraz?

administracja18 maja, 2023

W tym artykule poznacie wszystkie wydane do tej pory części znanej serii filmów akcji „Bez Litości” ze wskazówkami, gdzie można je oglądać na naszej platformie VOD. Bez litości (ang. The Equalizer) to amerykański film kryminalny neo-noir, który trafił do kin we wrześniu 2014 roku. Reżyserem obrazu jest Antoine Fuqua, a scenariusz częściowo oparty został na serialu McCall z lat 80. XX wieku, napisany przez Richarda Wenka. Główne role w filmie odegrali Denzel Washington, Marton Csokas, Chloë Grace Moretz, David Harbour, Bill Pullman i Melissa Leo.

Zdjęcia do filmu rozpoczęto w czerwcu 2013 roku, realizując je w różnych miastach stanu Massachusetts. Był to pierwszy film od 2001 roku, który Village Roadshow Pictures współfinansowało z Sony Pictures Entertainment. Premiera Bez litości odbyła się 7 września 2014 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. A na światowe ekrany kin trafił 26 września. Ponadto film spotkał się z zróżnicowanymi opiniami krytyków, a jego dochody na świecie przekroczyły 200 milionów dolarów.

Bez Litości (2014)

Pomysł niby wdzięczny, ale realizacja pozostawia wiele do życzenia. Film mógłby być fascynującym dramatem psychologicznym, gdzie powtarzalność eksploruje głębsze warstwy postaci i ich relacje. Reżyser i scenarzysta próbują sugerować psychopatyczny aspekt dobroczynności McCalla, jego skłonność do przemocy oraz równie bezwzględny charakter jego przeciwnika, Teddy. Niestety, brakuje pogłębienia, a postacie ograniczone są do konwencjonalnych typów: tajemniczy protagonista, sympatyczny przyjaciel, niewinna ofiara i czarny charakter. > CAŁY FILM Z LEKTOREM

Ekspozycja powinna być krótka, a następnie urozmaicona fabularnymi komplikacjami. Niestety, w tym filmie brakuje wykorzystania „wartkiej akcji” i „szybkiego tempa”, które mają utrzymać uwagę widza i zapobiec znudzeniu czy zastanowieniu. Choć jest pewien element suspensu, na który liczą Fuqua i Wenk. Jak w przypadku postaci Denzela Washingtona, który w skupieniu czyta „Starego człowieka i morze„. Nie ma jednak wystarczającego postępu w tej kwestii przez długi czas.

Bez Litości 2 (2018)

Equalizer 2 to przede wszystkim spektakl jednego aktora. Denzel Washington udowadnia, że kino akcji może można podnieść na wyższy poziom dzięki jego podejściu do roli i stworzeniu postaci, która przyciąga widza jak magnes. Nie ma tu miejsca na aktora, który lekceważy profesjonalizm i gra na autopilocie. To często zdarza się wielkim gwiazdom przechodzącym z kina artystycznego do rozrywkowego. Washington jest w doskonałej formie: swoboda, charyzma i mieszanka podziwu, strachu i szacunku. Najbardziej wyróżniają się sceny, w których bohater przygotowuje się do walki z wrogami. To dzięki Washingtonowi i umiejętnościom reżysera, Antoine’a Fuquy, powstaje niezwykłe napięcie i atmosfera. W tych momentach film osiąga swoje szczyty. > CAŁY FILM Z LEKTOREM

Dziwne jest, że ten film najlepiej funkcjonuje, gdy McCall angażuje się w codzienne sprawy. Czy to pomoc sąsiadowi, wymierzenie sprawiedliwości złym ludziom czy po prostu jako kierowca, który ma kontakt z różnymi sytuacjami. Te zwykłe sceny, które budują człowieczeństwo bohatera, mają większe znaczenie. I są bardziej interesujące do oglądania niż walki, które powinny być punktem kulminacyjnym. Denzel Washington odgrywa tutaj także dużą rolę i szkoda, że reszta filmu nie dorównuje jego poziomowi.

Bez litości 3 (2023)

Denzel Washington, znany i ceniony głównie za swoje role dramatyczne. Jest również główną postacią w jednym z najlepszych ostatnich seriali akcji – „The Equalizer”. Saga rozpoczęła się w 2014 roku pierwszym filmem. A jej zakończenie planowane jest na ten rok, gdy Washington powraca jako Robert McCall w „The Equalizer 3”. Premiera filmu jest planowana na 1 września, a Sony Pictures opublikowało zwiastun, który daje nam wgląd w rodzaje akcji, które będziemy mogli zobaczyć. Fabuła tego filmu kręci się wokół McCalla, który znajduje się w południowych Włoszech. Wtedy odkrywa, że jego przyjaciele są pod kontrolą lokalnych bossów przestępczych. Sytuacja szybko wymyka się spod kontroli, a bohater akcji podejmuje działania, aby chronić tych, na których mu zależy. > CAŁY FILM Z LEKTOREM

W trzeciej części filmu, Robert McCall postanowił porzucić rolę płatnego zabójcy na rzecz rządu i opuścił Stany Zjednoczone. Osaczony przez trudne wspomnienia, zdecydował się osiedlić we Włoszech. Tam cieszy się spokojnym życiem i stara się pielęgnować relacje z sąsiadami. Jednakże, wkrótce okazuje się, że ci są szantażowani i kontrolowani przez lokalną mafię. McCall postanawia sięgnąć po broń, tym razem jednak w celu stawienia czoła włoskiej mafii. Jego celem jest wprowadzenie nowego porządku w południowej Italii i ochrona osób, które naprawdę mu zależą. Podsumowując, reżyserią „The Equalizer 3” zajmuje się Antoine Fuqua, a scenariusz napisał Richard Wenk. Todd Black, Jason Blumenthal, Steve Tisch, Denzel Washington i Antoine Fuqua pełnią rolę producentów filmu.

Udostępnij: