Avengers: wszystkie części po kolei – Gdzie obejrzeć mix herosów Marvela?

administracja18 czerwca, 2023

Poznajcie wszystkie wydane do tej pory części znanej serii filmów „Avengers” o superbohaterach wraz ze wskazówkami, gdzie można je obejrzeć w sieci. Przypomnijmy o czym była pierwsza część. Nick Fury, jako szef międzynarodowej agencji T.A.R.C.Z.A., ma za zadanie zapewnić światowe bezpieczeństwo w obliczu globalnych zagrożeń. W celu stworzenia zespołu zdolnego sprostać największym wyzwaniom, musi zebrać grupę wyjątkowych jednostek. Do jego drużyny dołączają ikoniczne postacie z uniwersum Marvela – Iron Man, Hulk, Thor, Kapitan Ameryka, Sokole Oko i Czarna Wdowa. Jednak harmonia w tak zróżnicowanym zespole nie będzie łatwa do osiągnięcia. Fury zdaje sobie jednak sprawę, że tylko poprzez współdziałanie mają szansę ocalić świat przed zagładą.

Avengers jest jednym z filmów należących do I Fazy Filmowego Uniwersum Marvela. Stanowi szóstą produkcję w tej serii i jest częścią pierwszego rozdziału zwanego Sagą Nieskończoności. Jego kontynuacja, Avengers: Czas Ultrona, miała premierę w 2015 roku, a następnie ukazały się dwa kolejne filmy. Avengers: Wojna bez granic w 2018 roku i Avengers: Koniec gry w 2019 roku. Kolejne dwie części, Avengers: The Kang Dynasty i Avengers: Secret Wars, są zapowiedziane na 2025 i 2026 rok.

Avengers (2012)

Pomimo intensywnej kampanii reklamowej, przygotujcie się na wiele pozytywnych niespodzianek. Osobiście, jako fan komiksów i znawca postaci Hulka, zastanawiałem się, jak wkomponować tę potężną postać wraz z resztą superbohaterów. Zauważono wielokrotnie, że zielony gigant wyróżnia się swoją niezwykłą siłą, która przekracza granice skalowania. Można by rzec, że nie ma jeszcze dla niego limitu. Hulk, nazywany przez fanów żartobliwie „Sałatą Marvela”, odgrywa ważną rolę w filmie i mogę powiedzieć, że skradł on finałową część obrazu. Mark Ruffalo zaprezentował swoje umiejętności na najwyższym poziomie, a sceny z Hulkiem zapadną w pamięć na długo. > obejrzyj cały film

Również dużo uwagi poświęcono organizacji S.H.I.E.L.D., która od dawna monitoruje działania tzw. nadludzi i miała za zadanie stworzenie zespołu znanych jako Avengers. Czy udało im się to osiągnąć? Kapitan Ameryka, Iron Man, Hulk, Thor, Czarna Wdowa i Hawkeye – to postacie o zupełnie odmiennych charakterach, przekonaniach i przeszłości. Nie będzie to łatwe. Dużo uwagi zostało poświęcone rozwinięciu tych wątków i uważam, że zostały one dobrze poprowadzone. Każdy z członków Avengers ma swoje motywacje do działania, a wydarzenia nie dzieją się przypadkowo, lecz mają swoje korzenie.

Avengers: Czas Ultrona (2015)

W filmie „Czas Ultrona” każdy z bohaterów dostaje swoje momenty świetności. Fani Hawkeye’a na pewno będą zachwyceni, że ich ulubiony łucznik otrzymuje więcej uwagi i czasu ekranowego. Tym razem nie jest tylko tłem dla działań Lokiego, ale pokazuje, dlaczego zasługuje na miejsce w tym elitarnym zespole. Jeśli martwicie się, że inne postacie ucierpią na tym, możecie odetchnąć z ulgą. Zarówno Kapitan Ameryka, Czarna Wdowa, Hulk, Thor i Iron Man błyszczą w tym filmie. Poznajemy ich największe lęki i odkrywamy ich ukryte, nowe oblicza. A co więcej, dostajemy również sporą dawkę humoru. > obejrzyj cały film

Elizabeth Olsen wypadła o wiele lepiej niż w swoim wcześniejszym filmie „Godzilla”. Jednak pojawia się pewien problem z postacią Pietra. Po pierwsze, jego rola została ograniczona do minimum – Wanda ma potencjał do ciekawego rozwoju i stawienia czoła problemom. Podczas gdy Quicksilver tylko biega i rzuca sucharami. Aby być precyzyjnym, rzuca tym samym sucharem, który po kilkukrotnym powtórzeniu przestaje być zabawny. Nie można nie porównywać Quicksilvera granego przez Aarona Taylora-Johnsona z tym, którego wcielił się Evan Peters w ostatniej części X-Men. Ten drugi jest znacznie bardziej barwny, zabawny i pozostaje w pamięci na dłużej.

Avengers: Wojna bez granic (2018)

„Wojnę bez granic” nieprzypadkowo uznano za najbardziej dramatyczną i poważną część dotychczasowego uniwersum. Gdy wszyscy Mściciele w swoich pełnych zbroi i maskach pokazują uśmiechy, pomachywanie z sali i ukłony dla publiczności, bracia Russo ściemniają światła, wpuszczają dym i wywołują złowrogi dźwięk. Patrzą tajemniczo na widza i szepczą: „Teraz patrz”. W filmie zastosowano wiele rozwiązań, których wcześniej po prostu nie widzieliśmy. Szokujące zwroty akcji są często nieprzewidywalne, a czasu na przewidywanie po prostu brakuje. Wszystko to nie jest oszczędzane tylko na kulminacyjne momenty filmu. > obejrzyj cały film

Niektórzy widzowie mają już zaszklone oczy po kilku minutach. Nie jest tajemnicą, że zwycięstwo często wymaga poświęceń i ofiar, także w świecie filmowym. Szczególnie w starciu z przeciwnikiem tak potężnym jak Thanos. Nie przesadzę, stwierdzając, że to właśnie Szalony Tytan jest głównym bohaterem „Wojny bez granic„. To mistrz masowej zagłady, uosobienie zniszczenia, opętany wizją unicestwienia całego wszechświata, a jego charakter jest czarniejszy niż węgiel.

Postać ta jest niejednoznaczna, genialnie wykreowana przez scenarzystów i doskonale odwzorowana przez Josha Brolina. Jego dewiza nie jest „jestem zły, bo jestem”. Chociaż pragnie urzeczywistnić swój okrutny plan za pomocą Kamieni Nieskończoności, które obsesyjnie poszukuje, to kryją się za tym całkiem merytoryczne, choć niemoralne pobudki. Thanos to wyjątkowy antagonist, którego bardzo brakowało w świecie Marvela.

Avengers: Koniec gry (2019)

Przede wszystkim Avengers: Koniec gry (ang. Avengers: Endgame) to nie tylko jeden film, ale kilka ukrytych w jednej produkcji. Mamy tutaj obyczajową opowieść o egzystencji po apokalipsie i odbudowywaniu się po głębokiej traumie; dramat psychologiczny i wojenny; komedię, czasami czarną, czasami z humorem slapstickowym; oraz heist film, a dokładniej „time heist”, który dekonstruuje i drwi z pulpowych opowieści o podróżach w czasie (z niecennymi żartami na temat Powrotu do przyszłości). > obejrzyj cały film

Udanym zabiegiem reżyserów – braci Russo – oraz scenarzystów – Christophera Markusa i Stephena McFeely’ego – okazuje się eksplorowanie tematu, że superbohater(ka) może doświadczać rozdarcia między obowiązkiem a pragnieniami oraz mieć wątpliwości co do swojej tożsamości, czując się zagubionym. Niektórzy głęboko w swoim wnętrzu nie są dokładnie tymi osobami, na które wskazuje ich kostium i atrybuty. Przez długi czas podążają drogą narzuconą przez otoczenie, spełniając oczekiwania, podczas gdy za maską ukrywa się coś ważnego. W jednej z ekranowych rozmów pojawia się nowe, poruszające spojrzenie na bycie „prawdziwym” bohaterem.

Udostępnij: