Avatar: wszystkie części po kolei – Gdzie obejrzeć na chacie?

administracja16 maja, 2023

Oto wszystkie wydane do tej pory części znanej serii filmów akcji „Avatar” oraz wskazówki, gdzie można je u nas obejrzeć bez limitów. O czym była pierwsza część? Akcja filmu toczy się na planecie Pandora, która jest w dużej mierze pokryta gęstymi lasami. Ta odległa planeta skrywa w sobie cenne zasoby naturalne, których na Ziemi brakuje. Ludzie postanawiają wydobywać te surowce, a rdzenni mieszkańcy planety, Na’vi, desperacko bronią swojego świata przed zagładą. Mimo to, wydaje się, że nie mają większych szans w starciu z zaawansowanym uzbrojeniem kolonizatorów. Powietrze na Pandorze jest również toksyczne dla ludzi.

W odpowiedzi na to powstał specjalny program badawczy, który umożliwia przeniesienie umysłu człowieka do ciała Na’vi. Dzięki temu inwazorzy będą mogli swobodnie poruszać się po planecie i infiltrować wrogów. Propozycję udziału w tym projekcie otrzymuje Jake Sully, były żołnierz piechoty morskiej sparaliżowany od pasa w dół. Po przybyciu na Pandorę, Jake przejmuje kontrolę nad swoim awatarem i trafia w gęstwinę dżungli, gdzie poznaje i pochłania go styl życia tubylców. Z czasem zakochuje się w księżniczce o imieniu Neytiri. Jednakże wkrótce Jake staje przed dramatycznym wyborem, który wywróci jego życie do góry nogami.

Avatar (2009)

„Avatara” czasem porównuje się do „Pocahontas” w kosmosie, i nie bez powodu. Akcja filmu rozgrywa się w roku 2154, a głównym bohaterem jest Jake Sully, były żołnierz piechoty morskiej sparaliżowany od pasa w dół. Jake przyjmuje zlecenie od korporacji RDA, która na księżycu Pandory w układzie Alfa Centauri wydobywa złoża cennego metalu o nazwie Unobtainium. Film rozpoczyna się, gdy bohater wychodzi ze stanu hibernacji po kilkuletniej podróży kosmicznej. Warto dodać, że pierwotnie w misji na Pandorze miało uczestniczyć bliźniak Jake’a, który zginął w wyniku ataku rabusia. Młody mężczyzna, który przejął zlecenie po zmarłym bracie, nie do końca zdaje sobie sprawę z działań korporacji. A widzowie odkrywają prawdę razem z nim. > Obejrzyj cały film

Okazuje się, że Pandora jest bogata w złoża cennego metalu. Ale zamieszkują ją Na’vi, niebieskookie istoty obcego pochodzenia przypominające stylizowanych na Indian kosmitów. Fabuła filmu Jamesa Camerona przywodzi na myśl czasy kolonizacji Ameryki przez Europejczyków. Bohaterowie „Avatara” mają dostęp do technologii, o której prawdziwi konkwistadorzy mogliby tylko pomarzyć: avatary. Naukowcy stworzyli genetyczne hybrydy ludzi i Na’vi, które umożliwiają przeniesienie świadomości. Jake Sully na początku filmu otrzymuje dostęp do takiego ciała, które było pierwotnie stworzone dla jego brata-bliźniaka, ponieważ mają one zgodne DNA.

Sully jest pełen zachwytu nad możliwościami, jakie daje mu avatar. Wyrusza na misję badawczą w towarzystwie grupy naukowców pod przewodnictwem dr Grace Augustine, aby zgłębiać kulturę Na’vi. Podczas jednego z incydentów, gdy zostaje zaatakowany przez dzikie zwierzęta i gubi się w lesie, ocalają go Neytiri, córka wodza miejscowego klanu Na’vi, którzy żyją w harmonii z naturą. Jake nawiązuje przyjaźń z Neytiri, a z biegiem czasu zakochuje się w niej. Przez kolejne trzy miesiące, poruszając się w ciele avatara, Jake coraz bardziej wgłębia się w kulturę Neytiri i jej ludu.

Avatar 2: Istota wody (2022)

Powrót „Avatara” został również celebrowany na sposób charakterystyczny dla wielkich studiów. Zdecydowano się na ponowne wydanie wcześniejszego filmu, poddano go renowacji i ponownie zaprezentowano w kinach. Dzięki temu ci, którzy z różnych przyczyn nie mieli wcześniej możliwości obejrzenia „Avatara” na dużym ekranie, teraz mieli szansę nadrobić zaległości. I bez wątpienia warto było wybrać się na ten seans. Podobnie jak kilka lat temu, przygoda na Pandorze najlepiej rozkwita w kinowej przestrzeni. Jeśli ktoś byłby ciekaw, jak to się stało, że „Avatar” zarobił tak ogromne sumy, to po obejrzeniu filmu w formacie IMAX wszystko staje się jasne. > Obejrzyj cały film

To niezwykła produkcja, która potrafi przyćmić ewentualne braki fabularne poprzez wizualną ekstrawagancję. To był pierwszy i prawdopodobnie jedyny film, który rzeczywiście wzbudził ogólne nadzieje i zainspirował do rozwoju kina 3D. A teraz podobny efekt może wywołać sequel. Mówi się, że „Avatar: Istota wody” już w pierwszy weekend zarobi ponad 550 milionów dolarów. To uczyniłoby go najbardziej dochodowym filmem w tak krótkim okresie. Ale dobrze wiemy, że reżyser i studio liczą na znacznie więcej. To ma być największa produkcja pod każdym względem w historii kina. Przynajmniej do momentu premiery „Avatara 3”, którą zaplanowano na rok 2024.

Trudno sobie wyobrazić inny scenariusz, biorąc pod uwagę, że zakupione bilety w przedsprzedaży potwierdzają ogromne zainteresowanie drugim „Avatarem”. Skąd ono się bierze? Na pewno kampania reklamowa przyczyniła się do tego. A także uniwersalna historia i imponujące możliwości techniczne, jakie prezentuje przemysł filmowy w dzisiejszych czasach. Huczne zapowiedzi stworzenia szeroko rozwiniętego uniwersum, premiera gry i komiksów również odegrały swoją rolę. Jednak czy to nie jest tylko efekt marketingu? Czy ta opowieść w ogóle potrzebowała kontynuacji? Podczas seansu te pytania chwilowo zostają w tyle. Ale im więcej czasu upływa od opuszczenia sali kinowej, tym częściej powracają do naszych myśli.

Udostępnij: