Auta: wszystkie części po kolei – Gdzie obejrzeć serię filmów?

administracja19 czerwca, 2023

Poznajcie wszystkie wydane do tej pory części serii filmów animowanych „Auta” wraz ze wskazówkami, gdzie można je obejrzeć w sieci. Przypomnijmy o czym była pierwsza część. Akcja filmu rozgrywa się w świecie antropomorficznych samochodów, które istnieją w rzeczywistych Stanach Zjednoczonych. Głównym protagonistą jest młody, zarozumiały i egocentryczny wyścigowiec, Zygzak McQueen. Wątek fabularny koncentruje się wokół rywalizacji o Złoty Tłok. To prestiżowe trofeum, które gwarantuje sponsoring ze strony koncernu Dinoco, którego reprezentuje przyszły emerytowany mistrz wyścigów, Król.

Ponadto w konkurencji o Złoty Tłok Zygzak rywalizuje z Markiem Maruchą, a ich walka nabiera dramatycznych rozmiarów. Podczas wyścigu Zygzak prowadzi w spektakularny sposób, unikając zmiany opon i śmiałych manewrów. Jednak tuż przed metą dwie z jego opon pękają, a trzy samochody – McQueen, Król i Marucha – równocześnie przekraczają linię mety. W wyniku tego powstaje sytuacja, w której konieczna jest dogrywka, zaplanowana na tydzień później w odległej Kalifornii.

Auta (2006)

McQueen, pragnąc dotrzeć do Kalifornii jako pierwszy spośród całej trójki, aby móc jak najwięcej trenować na tamtejszym torze, nakazuje swojej ciężarówce, Mańkowi, ruszyć w drogę jeszcze tego samego wieczoru i nie zatrzymywać się po drodze. Nocą na ich trasę wkracza gang Delinquent Road Hazards, który „pomaga” Mańkowi zasnąć i zepchnąć go na pobocze. Gdy tylna klapa ciężarówki się otwiera, przerażony McQueen wypadają na autostradę. > oglądaj online z dubbingiem

Zdezorientowany, zaczyna gonić czerwoną ciężarówkę, mylnie biorąc ją za Mańka, i skręca za nią w boczną drogę. Po dogonieniu okazuje się, że to nie jest Mańk, i McQueen zostaje sam na ciemnej pustyni. Dodatkowo, w pościgu za ciężarówką przekracza dozwoloną prędkość i jako samochód wyścigowy nie posiada świateł. Zauważa go szeryf z pobliskiego miasteczka i rozpoczyna pościg. McQueen ucieka, ale w wyniku niefortunnego zbiegu okoliczności niszczy spory fragment asfaltu na lokalnej drodze, a następnie wpada w ręce szeryfa.

Następnego dnia McQueen dowiaduje się, że znalazł się w odizolowanym od świata miasteczku Chłodnica Górska. Mieszkańcy postanawiają wypuścić go tylko wtedy, gdy naprawi drogę, którą sam zniszczył. Ignorując protesty i zapewnienia McQueena o tym, że jest wyścigówką, przywiązują go do maszyny do układania asfaltu.

Auta 2 (2011)

Nie można odmówić animacji technicznego wyrafinowania i pomysłowości. Wyścigi samochodowe oraz pełna pościgów i strzelanin szpiegowska intryga zapierają dech w piersiach. Nowe postacie, takie jak Finn McMissile czy Sir Miles Axlerod, prezentują się niezwykle interesująco. Zwłaszcza polecam wersję oryginalną z wspaniałym Michaelem Caine’em, dodając niezbędny powiew świeżości. Scenografia i otoczenie wykonano genialnie. Londyn wygląda jak prawdziwy, a ci, którzy mieli okazję odwiedzić to miasto, z pewnością rozpoznają wiele miejsc, w których sami byli. > oglądaj online z dubbingiem

Warto docenić animatorów za to, że nie ograniczyli się tylko do Big Bena, ale stworzyli bogatą i realistyczną oprawę wizualną. Postacie Zygzaka, Sally i innych mieszkańców Chłodnicy Górskiej w filmie całkowicie zepchnięto na margines. Zygzak jedynie się ściga, a reszta postaci służy mu jedynie jako pomoc. To wszystko, co widzieliśmy od naszych ukochanych bohaterów. Na pierwszy plan został wysunięty Złomek, poczciwy i zabawny, ale jako postać drugoplanowa nie posiada wystarczającego potencjału, aby utrzymać zainteresowanie widza przez dłuższy czas niż kilka minut.

Dla spostrzegawczych widzów może to być drażniące, gdyż film zawiera miejscami nachalne tzw. Product Placement. Tak więc inni z kolei mogą czuć się zirytowani kolejną „łopatologiczną” promocją ekologii przez Pixara, podobną do tej z „WALL·E„. Bardzo interesująca muzyka Randy’ego Newmana z pierwszej części filmu została całkowicie zagubiona, zastąpiona solidnymi rockowymi utworami o tematyce „drogowej”.

Auta 3 (2017)

Film „Auta 3” zdecydowanie odkupuje niski poziom drugiej części, która była nużąca i nie wzbudzała emocji swoją fabułą. Już na samym początku trafiamy w wir wyścigów, gdzie muzyka pulsuje w tle, samochody ścinają zakręty. A powietrze przesiąknięte jest zapachem palonej gumy. Otrzymujemy zapierające dech brawurowe wyścigi i rajdy w błocie, przypominające potężne monster trucki z latającymi oponami, wybuchającymi kanistrami benzyny, akrobacjami i mechanicznymi potworami – miejscowym strachem. > oglądaj online z dubbingiem

Dynamikę doskonale zbalansowano, łącząc nostalgiczny klimat. Zygzak, będąc świadom swojego starzenia, rozważa odejście na emeryturę i obserwuje swoich kolegów, którzy dokonali tego wyboru. Odwołania do dawnych mistrzów i wizyty na starych złomach, widoczne w kadrach wycinki z gazet, wzmocniony jest wspominkowym klimatem. Twórcy zagrają więc na naszych emocjach i doprowadzają do udanego i zaskakującego finału.

Biznes i kreowanie własnej marki są krytykowane i wyśmiewane. Zygzak nie chce przypisywać swojego imienia do produkcji MacGrillów czy smażenia McSteków. Nie zająmuje jednoznacznego stanowiska w starciu z nowoczesnymi technologiami: choć czerwona wyścigówka korzysta z nowoczesnych symulatorów, wciąż hołduje mistrzowskim tradycjom.

Udostępnij: