Alltube nie działa, alternatywą jest nasz serwis

administracja3 kwietnia, 2023

Aktualnie w Polsce zwiększono restrykcje dotyczące praw autorskich. A jednocześnie rozwija się dostępność tanich i legalnych serwisów strumieniujących. Oferują one wygodny dostęp do filmów i seriali w wysokiej jakości. Bez reklam i haczyków. Dlatego piractwo staje się coraz mniej potrzebne. Oczywiście wciąż są treści, które nie są dostępne w Polsce w dniu premiery lub są niszowe i trudno o ich dystrybucję. Niemniej jednak większość popularnych filmów i seriali znajdziemy w serwisach takich jak Zalukaj, E-kino, Netflix, HBO GO, Player czy Amazon Prime Video. Mamy teraz wiele legalnych opcji do wyboru.

Mówi się, że po ucięciu jednej głowy Hydra, wyrasta kilka nowych. W pewnym sensie to prawda, ale nowe pirackie serwisy, które pojawiają się, nie posiadają dużej ilości treści i zwykle szybko upadają. W porównaniu do dziesięciu lat temu, kiedy królowało prawie wolne piractwo, dzisiaj istnieje tylko garstka stron internetowych oferujących nielegalne treści. To oznacza, że wiele się zmieniło na lepsze. W tym kontekście, Alltube.tv spotkał ten sam los co wiele innych pirackich serwisów – zniknął z rynku. Teraz jest przekierowanie do witryny Alltube.com.pl, która udziela informacji, gdzie legalnie można obejrzeć wybrane filmy i seriale za opłatą.

Alltube upadło i dlatego przychodzimy z pomocą

W Polsce piractwo nie jest już tak powszechne jak kiedyś i coraz mniej jest dużych stron udostępniających nielegalne treści. Nie oznacza to jednak końca piractwa. Wciąż pojawiają się nowe małe serwisy, ale nie są one w stanie konkurować z ofertą legalnych platform streamingowych takich jak ekino czy inne, które oferują wygodne i bezpieczne korzystanie z treści w wysokiej jakości. Im mniej piratów, tym większa szansa, że producenci treści będą zarabiać więcej i produkować więcej ciekawych filmów i seriali. Zatem, mimo że piractwo nigdy nie zniknie całkowicie, rynek w Polsce idzie w dobrym kierunku i warto wspierać legalne źródła treści.

Przesyłanie strumieniowe multimediów za pomocą Alltube to technologia, którą  znacznie wzmocniono przez ograniczoną przepustowość sieci. Ale jej działanie rozpoczyna się na urządzeniu lokalnym. W rzeczywistości jedyną rzeczą, która ma znaczenie, jest to, że plik audio lub wideo z odtwarzacza nie jest w pełni załadowany. Lecz jest przekazywany w ciągłym przepływie małych pakietów danych. Serwis z filmami i serialami Zalukaj działa nieco inaczej. Ta właściwość pozwala na natychmiastowe rozpoczęcie odtwarzania nawet przy bardzo dużej ilości danych. Filmy z sieci lub filmy na żądanie nie mogą być realizowane w inny sposób przy ograniczonej przepustowości. Ponadto przesyłanie strumieniowe Alltube gwarantuje w praktyce sklepom wideo w internecie, że urządzenie klienckie otrzymuje tylko niektóre tymczasowe dane. A nie cały obiekt multimedialny.

Wszystko co dobre, szybko się kończy

Dotychczasowa zasada strumieniowania multimediów alltube była bardzo prosta i nie wymagała od użytkownika żadnej specjalnej wiedzy. Wystarczyło, że urządzenia lub odtwarzacze programowe obsługiwały tę technologię. A podczas strumieniowania alltube w sieci lokalnej lub w Internecie, jedynym wymogiem było posiadanie odpowiedniego sprzętu i odpowiedniej przepustowości sieci. Dla filmów Blu-ray, wymagana przepustowość to około 50 Mbit/s, a dla jakości Divx do HD – od 3 do 30 Mbit/s. W przypadku strumieniowania audio konieczna jest tylko odpowiednia ilość kbitów, co nie stanowi żadnej przeszkody.

Przesyłanie multimediów w sieci domowej za pomocą klasycznych protokołów sieciowych jest wystarczające. O ile tylko inteligentne urządzenia, takie jak komputery lub tablety, pełnią rolę klientów. Jednak, aby uzyskać dostęp do udziałów plików i folderów, wymagane są uprawnienia i hasła. Dlatego łatwiejsze w utrzymaniu są serwery UPnP/DLNA, które umożliwiają dostęp do wszystkich mediów bez uwierzytelniania, ponieważ UPnP umożliwia tylko odtwarzanie. A nie kopiowanie, zmianę lub usuwanie plików. Serwer UPnP ma również zaletę umożliwienia dostępu do mediów z klientów. Takich jak inteligentne telewizory czy amplitunery AV, które nie mają możliwości dostępu na poziomie pliku. Trzecią zaletą jest wygodne przygotowanie plików multimedialnych w kategoriach, takich jak tytuł, album czy rok wydania.

Udostępnij: