What's happening?

Sami Swoi Cały Film [1967] Obejrzyj Online Legalnie w Sieci!

Sami Swoi Cały Film [1967] Obejrzyj Online Legalnie w Sieci!

Polska
Twoja ocena: 0
10 1 głos

Tylko zarejestrowani użytkownicy
mają dostęp do tej sekcji


Cały film Sami swoi online to pierwszy rozdział humorystycznej opowieści o dwóch rodach. Czyli o Pawlakach i Kargulach, które choć są skonfliktowane, w głębi serca nie potrafią żyć bez siebie. Starcie o miedzę oraz krowę Kargula, która spowodowała szkodę na terenie Pawlaków w okresie przedwojennym, nabiera nowego znaczenia po zakończeniu wojny. Jednak mimo zmieniających się czasów, zgoda pomiędzy rodzinami nie jest łatwa do osiągnięcia. Wieloletnie spory między sąsiadami w końcu znajdują swój kres dzięki romansowi Witii, syna rodziny Pawlaków, i Jadźki, pociechy Kargulów. Sprawdzaj gdzie obejrzeć Sami swoi cały film bez reklam.

Sami swoi cały film polskiej produkcji z 1967 roku

Opisując przeżycia dwóch nieprzyjaznych chłopskich klanów, autor i scenarzysta Andrzej Mularczyk czerpał inspiracje z relacji swojego wuja, który został przesiedlony z Kresów na nowe tereny w Polsce. Historia pierwotnie zatytułowana „I było święto” powstawała nie dla wielkiego ekranu, lecz dla radia. Po odniesionym sukcesie w formie słuchowiska, Mularczyk adaptował ją na potrzeby kina. Zdziwienie mógł wywołać fakt, że za kamerą stanął Sylwester Chęciński.

Choć zadebiutował rodzinny obrazem „Historią żółtej ciżemki” (1961), tuż przed filmem Sami swoi cda stworzył dwa ciężkie dramaty społeczne. Pochodzący z Suśca Chęciński posiadał jednak mocne strony – doskonale orientował się w tradycjach i zwyczajach Polaków z wschodnich terenów. W jednym z jego poprzednich filmów, „Agnieszka 46” (1964), przedstawiał losy ludzi z Ziemiach Odzyskanych. Tworząc swój pierwszy film komediowy, Chęciński nie mógł przypuszczać, że na stałe zwiąże się z opowieściami o Kargulach i Pawlakach.

Gdzie obejrzeć Sami swoi online z legalnego źródła?

Początkiem opowieści o konflikcie przechodzącym przez pokolenia w filmie Sami swoi ekino jest powrót do Polski Jaśka „Johna” Pawlaka (Zdzisław Karczewski), który wiele lat wcześniej wyjechał do USA. Podczas jego nieobecności w kraju zaszło mnóstwo zmian. Po konflikcie wojennym rodzina Pawlaków przeniosła się z Kresów na nowe tereny w Polsce. Wznowienie kontaktów z bratem, Kazimierzem (Wacław Kowalski), obfituje w emocje i poruszenie, ale idylliczny klimat szybko ulega zakłóceniu.

Wychodzi na jaw, że brat Jaśka postąpił wbrew ojcowskim pragnieniom i zawarł rozejm z wiecznym przeciwnikiem, sąsiadem Kargulem (Władysław Hańcza). Po osiedleniu się na Ziemiach Zachodnich Pawlakowie odkryli, że ich niechętni Kargulowie również tam mieszkają i to tuż obok, kierując się przekonaniem, że lepiej znać „swojego wroga” niż obcego. Czy powrót Jaśka do wsi ponownie rozpali stary spór? Obejrzyj Sami swoi cały film w dobrej jakości na zalukaj-ekino.

Wiejska sielanka

Podnosząc kwestię konfliktów sąsiedzkich, mocno zakorzenionych w polskiej kulturze co najmniej od czasów „Zemsty” Fredry, twórca filmu Sami swoi zalukaj żartobliwie ukazał jedno z narodowych słabości Polaków. Postacie „Samych swoich” konfliktują się niemal na każdym kroku – czy to o granicę działki, kociątko czy kurze jajo. Symbolicznym odzwierciedleniem tych niekończących się sporów jest płot, który dzieli ich gospodarstwa. Pycha i zawiść zawsze odbijają się jednak czkawką postaciom.

To doskonale ilustruje kultowa scena, gdzie w gniewie Pawlak przecina sierpem koszule wieszające na płocie. A Kargul tłucze dzbanki leżące na nim. Konflikt trwa aż do momentu, gdy ich żony uświadamiają im, że niszczą własne rzeczy. W obrazie Chęcińskiego Polacy sprzeczają się regularnie z powodu drobnostek. Lecz cenią sobie swojskość i skupiają się w obronie przed „nieznajomymi”, budzącymi w nich nieufność. Chociaż reżyser podchodzi do charakteru postaci z przymrużeniem oka, okazuje im także wyrozumiałość, nie składając się na gorzką satyrę.

Cały film Sami swoi cda już w sieci!

Niezaprzeczalnym atutem tej komedii jest jej autentyczność. Postacie w filmie Sami swoi korzystają z dialektu, mają kresowy akcent i używają barwnego języka pełnego przysłów i wyrażeń. W dużym stopniu przyczynił się do tego Wacław Kowalski, namawiając reżysera, by dialogi oddawały mowę mieszkańców Kresów. Chęciński z dbałością przygotował także scenerię – wiejskie kadry kręcone były w Dobrzykowicach, a miejskie w Lubomierzu na Dolnym Śląsku.

Opierając się na relacjach swojego stryja, Andrzej Mularczyk stworzył scenariusz radiowego słuchowiska „I było święto”, które później pod batutą Andrzeja Łapickiego doczekało się realizacji. Radiowego Pawlaka zagrał Wojciech Siemion, natomiast Kargula wcielił się Mieczysław Stoor. Następnie Czesław Petelski, kierownik artystyczny Zespołu Filmowego Iluzjon, poprosił Mularczyka o adaptację słuchowiska na potrzeby kina. Jednak gotowa wersja scenariusza nie była bez kontrowersji.

Stare, dobre polskie kino

Członkowie Komitetu Oceny Scenariuszy mieli obawy. Twierdzili między innymi, że stylizacja dialogów na dialekt kresowy działa humorystycznie tylko w formie pisanej. A na ekranie może nie wypaść równie zabawnie. Zamiast trafić do Bohdana Poręby, który uważał się za „człowieka Wschodu” i wychowywał się w Wilnie, scenariusz znalazł się w rękach Chęcińskiego. Był on wówczas twórcą debiutanckiej, docenionej w Wenecji „Historii żółtej ciżemki” (1961). Oraz niedawno ukończonej „Agnieszki 46” (1964) osadzonej w realiach Ziemi Zachodniej wśród ludności przesiedlonej z Kresów.

Chęciński był już zaznajomiony z radiowym dziełem Mularczyka i Łapickiego. „Byłem pod wrażeniem tego, co usłyszałem w eterze. Dostrzegłem, że twórca porusza się po moim gruncie. Znałem te realia. Odwiedziłem ziemie zachodnie, słyszałem opowieści przesiedleńców. Miałem w sobie ten wschodni ton. Prototypy postaci, stworzone przez Mularczyka, były już obecne zarówno w rzeczywistości, jak i w literaturze. Jednak to, co ukazałem w filmie Sami swoi w całości online, jest odzwierciedleniem mojej własnej wizji” – wyznał podczas jednego z wywiadów.

Krótkie podsumowanie

Pierwotnie cały film Sami swoi do obejrzenia online miał nosić tytuł, pod którym słuchowisko stało się znane wśród Polaków. Jednak Sylwester Chęciński zaproponował członkom zespołu konkurs na bardziej trafny tytuł filmu, a nagrodą była butelka wódki. Wtedy ktoś zaproponował „Samymi swoimi”. Problemem był brak sceny, w której te słowa byłyby wypowiadane przez jedną z postaci. Ostatecznie tytuł został wpleciony w mamrotanie nietrzeźwego młynarza.

Do roli Pawlaka, reżyser początkowo myślał o Jacku Woszczerowiczu. Jednak mimo chęci aktora, z powodu problemów zdrowotnych musiał on odpuścić. W związku z tym ruszyły poszukiwania nowego kandydata do tej roli. Jednym z rozważanych aktorów był Witold Pyrkosz, wówczas związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Choć dla roli w „Samych swoich” planowano nawet korektę jego nosa przez charakteryzatorów, Pyrkosz ostatecznie pojawił się w filmie tylko w niewielkiej roli – jako warszawski mieszkaniec, który stał się taksówkarzem w Rudnikach.

Komentarze

Zarejestruj się, aby dodawać komentarze.

Sortowanie według najpopularniejszych

dobre to? polecacie nawet jak ktoś nie lubi takich klimatów?
Oceniam 9/10, myślałem że mi nie przypasuje ale jednak jest ok
Takie średnie bym powiedział, ale z nudów można obejrzec
Dzięki, nigdzie nie moglem tego znalezc, chyba wszedzie usuwaja za prawa autorskie
Rewelacja!! Muzyka 10/10 nie sugerujcie się opiniami innych, warto zobaczyć!!
ta, przyzwyczajajcie sie do rejestrowania na tego typu stronach bo niestety teraz to juz norma
dobrze że jesteście, bo 3filmy i filman cc zamknęli, a na freedisc i resetoff tego nie ma
Świetne! Nie będę za dużo pisał żeby nie zdradzac fabuły, naprawde polecam ogladac!
Super że serwis VODprogram znowu stanął na nogi, bo na cda nie mogłem tego znaleźć
Szkoda tylko że czasy się zmieniły i trzeba się rejestrować, ale przynajmniej działa
Fajnie że strona działa, bo ostatnio zamkneli alltube, efilmy, fili cc, filman. Tragedia..
A ja uwielbiam takie klimaty, wciąga od samego początku i nie nudzi, polecam każdemu!
fajnie że do wyboru jest dubbing, lektor i napisy, obejrzałem w całości online po polsku
Nie narzekajcie już tak na rejestracje, w dzisiejszych czasach to jest standard niestety
Polecam obejrzeć, nie przepadam za takimi klimatami, ale akurat to przypadło mi do gustu.
w sam raz na wieczór, śmiało mogę polecić jak ktoś jeszcze nie oglądał
jak po rejestracji wam nie działa to po prostu odświeżcie stronę, mi pomogło
Dobre, polecam. U mnie normalnie da się oglądać, nie zacina, może to wina waszego internetu
Dobrze że serwis znowu działa, bo wszystko pozamykali, nawet zalukaj i ekino mają problemy
jest w porządku, chociaż spodziewałem się czegoś więcej, ale i tak daje 8/10
uff, jak dobrze że jesteście, bo nigdzie w necie tego nie ma
znajomi mi polecili i ostatecznie nie żałuje, spoko się oglądalo
kocham was! szukałem tego na vider zaq2 i zerion ale bez skutku
Jak najbardziej polecam oglądać w całości, ma niezłe zakończenie, w sumie nie nudziłem się
Od siebie moge tylko dodac że działa bez zarzutu, a juz sie bałem że wydałem hajs na darmo


Tytuł oryginalny Sami swoi
Ocena IMDb 7.8

Director

Director

Cast

Udostępnij:

Podobne tytuły

Barbie (2023) Gdzie Obejrzeć Cały Film Online?
Magic Mike 1 Cały Film [2012] Obejrzyj Online Już Dzisiaj!
Superagent (2023) Cały Film do Obejrzenia Online
Rozczarowana (2022) Cały Film do Obejrzenia Online
Dream Scenario Cały Film [2023] Gdzie Obejrzeć Online?
Toy Story 4 Cały Film (2019) Obejrzyj Online Już Dzisiaj!
Madagaskar 1 Cały Film (2005) Gdzie Obejrzeć Online?
Lilo i Stich 2: Mały Feler Sticha Cały Film (2005) Gdzie Obejrzeć Online?
Nie Cudzołóż i Nie Kradnij Cały Film (2022) Gdzie Obejrzeć Online Legalnie?
Challengers (2023) Oglądaj Cały Film Online w Sieci!
Nigdy w Życiu! Cały Film (2004) Gdzie Oglądać Online Legalnie?
Obsesja (2023) Oglądaj Cały Film Online Już Dzisiaj!