What's happening?

Porwany Cały Film [2023] Gdzie Oglądać Online na VOD?

Porwany Cały Film [2023] Gdzie Oglądać Online na VOD?

Włochy
Twoja ocena: 0
9 1 głos

Tylko zarejestrowani użytkownicy
mają dostęp do tej sekcji


Cały film Porwany online to opowieść o Edgardo Mortarze, młodzieńcu żydowskiego pochodzenia, mieszkającym w Bolonii we Włoszech, który w 1858 roku został przymusowo zabrany rodzinie po tajemnym chrzcie, by być wychowywanym jako chrześcijanin. Starania jego rodziców o odzyskanie syna przekształciły się w element szerszego konfliktu politycznego. Gdzie papież zderzył się z siłami demokracji i dążeniami do zjednoczenia Włoch. Zobacz gdzie obejrzeć Porwany cały film bez reklam.

Porwany cały film po polsku z 2023 roku

W roku 1858, w żydowskim sektorze Bolonii, będącej wtedy częścią Państwa Kościelnego, do rezydencji rodziny Mortara wtargnęli funkcjonariusze. Ich celem, na rozkaz inkwizytora Świętego Oficjum, ojca Felettiego (Fabrizio Gifuni), było zabranie rodzicom ich sześcioletniego chłopca, Edgarda (Enea Sala). Chłopiec został następnie przewieziony do domu katechumenów w Watykanie, który znajdował się pod ścisłym nadzorem Piusa IX (Paolo Pierobon).

Jak mogło dojść do takiej sytuacji? Młoda katoliczka, Anna Morisi (Aurora Camatti), poinformowała władze kościelne, że tajnie ochrzciła chorego, jednorocznego Edgarda Mortarę. Podczas gdy pracowała jako służąca w jego żydowskim domu. Opierając się na zapisach ówczesnego prawa kanonicznego oraz na wymogu wychowywania ochrzczonego dziecka w tradycji katolickiej, inkwizycja w Bolonii szybko wysłała swoich reprezentantów, aby zabrali sześcioletniego już chłopca od jego rodziców.

Gdzie obejrzeć Porwany online z lektorem lub napisami?

Ich serdeczne próby odzyskania syna okazały się nieskuteczne. Nad opieką nad chłopcem czuwał sam papież, znany z walki przeciwko herezji i modernizmowi. To on miał zostać nowym rodzicem dla tego Bożego dziecka, a cała męska hierarchia Kościoła – jego nową rodziną. Proces indoktrynacji, jakiego Kościół użył w stosunku do tego bezbronnego chłopca, był na tyle efektywny, że ostatecznie został on kapłanem katolickim i pozostał na tej drodze przez resztę swojego długiego życia.

Te zdarzenia są naprawdę poruszające, a ukazane w sugestywny sposób na filmie Porwany cda mogą nadal wstrząsać. Nawet osoby, które już znały te oraz inne mroczne epizody Kościoła katolickiego, w tym te dotyczące Żydów. Historie chłopców z domu katechumenów przedstawione Porwany ekino w filmie wskazują, że tego rodzaju sytuacje wówczas nie były rzadkością. Lecz po prostu mniej je eksponowano. Należy uznać, iż twórcy filmu podchodzą do przedstawianego tematu z dużym szacunkiem, bazując scenariusz na książce Davida I. Kertzera, która ukazała się także w Polsce, i dbając o zgodność z ówczesną rzeczywistością.

Film porusza ważne kwestie

Staranność ta widoczna jest we wszystkich aspektach produkcji: od scenografii i kostiumów, przez dokładne odwzorowanie topografii miast. Aż po odwzorowanie liturgii i zwyczajów religijnych zarówno katolików, jak i wyznawców judaizmu. Zaskakujące jest, że pomimo tak fascynującej treści pierwotnej, reżyserowi nie udało się nadać dziełu odpowiedniego tonu. Porwany cały film miejscami traci na wartości przez nadmierną szczegółowość, która nie zawsze sprzyja przedstawianej opowieści.

Choć pewne „rozciągnięcia” można by było przeoczyć, trudno jest jednak całkowicie usprawiedliwić twórców za niezamierzoną karykaturę, w którą niekiedy wpadają, szczególnie w odmalowywaniu dworu papieskiego. Pomysł przedstawienia ich jako rodzaju „czarnej mafii”, „la famiglię„, związanej niesamowitą lojalnością i wspólnymi celami, był zdecydowanie trafny. Lecz brak umiaru w jego przedstawieniu sprawia, że dzieło paradoksalnie traci na wiarygodności. Przecież ta historia jest na tyle zatrważająca, że nie było konieczności „doprawiania” jej przesadnymi aktorskimi środkami wyrazu i scenami całowania podłogi u stóp Jego Świątobliwości.

Cały film Porwany cda już w naszej bazie!

Na szczęście, dramat Edgarda i jego bliskich został właściwie przedstawiony. To potwierdzają sporadyczne oklaski publiczności podczas projekcji, co świadczy o osiągnięciu zamierzonego celu. Ta historia zasługuje na przypomnienie, szczególnie w erze, gdy Kościół boryka się z niezmiernie aktualnymi skandalami pedofilskimi. Ponownie ofiarami stają się dzieci i ich rodziny. Niestety, mentalność i reakcje Kościoła, nawet po upływie ponad 150 lat, nie różnią się zbytnio od tych przedstawionych w filmie Porwany.

Dążenie do utrzymania władzy i wpływów pozostaje stałe, a kult posłuszeństwa oraz lojalność rodem z mafii nadal są żywe. Niewielu jednak wyciąga z tego naukę. Wówczas udało się zlikwidować kluczowy element władzy „La famiglii”, jakim było Państwo Kościelne, mimo iż wydawało się ono nienaruszalne. Niestety, nie za pomocą pokojowych środków, co film Porwany lektor pl również ukazuje. Jak potoczą się obecne sprawy, okaże się z biegiem czasu. Możemy być pewni jednego: ta „rodzina” nie zniknie tak łatwo.

Zapraszamy na seans

Różna kwestia, czy uda się jej zmienić na lepsze i czy współczesne społeczeństwa okażą się na tyle zdecydowane, aby powstrzymać kolejne akty wykorzystywania i przemocy, które wydają się nam niepojęte. Jako że tło polityczne przyciąga Bellocchio głównie jako sceneria, jego dzieło to przede wszystkim opowieść o rodzinie przechodzącej przez kryzys. Zarówno kryzys tożsamości, jak i kryzys wiary. Cała konstrukcja narracyjna ewoluuje w obraz świadomości rodziców małego Edgardo. Z ich punktu widzenia walka o odzyskanie dziecka z rąk papieża to de facto wyścig z czasem.

Włączony w krąg katolickiej społeczności, chłopiec sumiennie się uczy przez całe poranki. A spośród lokalnych przysmaków najbardziej przypada mu do gustu hostia. Tymczasem zrozpaczona rodzina wdraża najbardziej drastyczne środki: mobilizuje żydowską społeczność, wywiera presję na dziennikarzy i kronikarzy, poszukuje wsparcia w rabinacie, wysyła listy do Ameryki. „Jeśli zapomni, że jest Żydem, na zawsze go utracimy” – lamentuje ojciec.

Produkcja zebrała pochlebne recenzje

Edgardo natomiast rzuca się do stóp matki, krzyczy, wierci się, płacze. Skłonność Bellocchio do melodramatycznych schematów, takich jak płaczliwe smyczki czy dudniące bębny, sprawia, że cały film Porwany do obejrzenia online jest filmem o nieco mniejszej intensywności. Obraz jest miejscami tautologiczny, a ścieżka dźwiękowa tego pełna. Niemniej jednak, nie można zaprzeczyć, że ten styl poetycki w pewnym stopniu harmonizuje z tematyką. Kiedy reżyser przedstawia świtę papieską jako mafiozów kręcących wąsy, robi to tylko po to, aby z biegiem czasu odkryć kolejne poziomy ich złożonych osobowości.

Kiedy umieszcza nas między trąbą jerychońską a wzmacniaczem, zazwyczaj ma to na celu operowe podniesienie stawki i intensywności emocji. Wystarczy wspomnieć, że aktorzy z łatwością odnajdują się w tej stylistyce: Fausto Russo Alesi, odgrywający rolę ojca. Oraz Barbara Ronchi, wcielająca się w matkę, prezentują aktorstwo pełne powściągliwości. Balansują na krawędzi ciągłej rezygnacji i determinacji, jaką przynosi każda indywidualna próba.

Krótkie podsumowanie

Może jednak pojawi się pomocna dłoń. Może to jeszcze możliwe. Antysemityzm jest jednym z głównych tematów filmu Porwany w całości online po polsku Bellocchio, równie istotnym, co zatruwająca siła władzy. Rzadko wyrażany otwarcie, częściej ukryty w protekcjonalnych wywodach; dla reżysera, uprzedzenia wobec Żydów stanowią niezłomną zasadę katolickiego savoir-vivre. Mimo że język filmowy jest stylistycznie dość klarowny, te zderzenia kultur przykuwają uwagę widza do ekranu.

Bellocchio z chirurgiczną precyzją łączy elementy thrillera, psychodramy, traktatu politycznego, a nawet dickensowskiej powieści inicjacyjnej. Łączy te różnorodne elementy niewidzialnym łącznikiem – głębokim humanistycznym zastanowieniem nad społeczną i religijną tożsamością. Według mnie, to kolejny triumf. Ale nie przyjmujcie tego za pewnik.

Komentarze

Zarejestruj się, aby dodawać komentarze.

Sortowanie według najpopularniejszych

Fajnie że strona działa, bo ostatnio zamkneli alltube, efilmy, fili cc, filman. Tragedia..
znajomi mi polecili i ostatecznie nie żałuje, spoko się oglądalo
A ja uwielbiam takie klimaty, wciąga od samego początku i nie nudzi, polecam każdemu!
ta, przyzwyczajajcie sie do rejestrowania na tego typu stronach bo niestety teraz to juz norma
Świetne! Nie będę za dużo pisał żeby nie zdradzac fabuły, naprawde polecam ogladac!
jak po rejestracji wam nie działa to po prostu odświeżcie stronę, mi pomogło
Takie średnie bym powiedział, ale z nudów można obejrzec
kocham was! szukałem tego na vider zaq2 i zerion ale bez skutku
Od siebie moge tylko dodac że działa bez zarzutu, a juz sie bałem że wydałem hajs na darmo
Dobre, polecam. U mnie normalnie da się oglądać, nie zacina, może to wina waszego internetu
Oceniam 9/10, myślałem że mi nie przypasuje ale jednak jest ok
jest w porządku, chociaż spodziewałem się czegoś więcej, ale i tak daje 8/10
Rewelacja!! Muzyka 10/10 nie sugerujcie się opiniami innych, warto zobaczyć!!
Dobrze że serwis znowu działa, bo wszystko pozamykali, nawet zalukaj i ekino mają problemy
Jak najbardziej polecam oglądać w całości, ma niezłe zakończenie, w sumie nie nudziłem się
fajnie że do wyboru jest dubbing, lektor i napisy, obejrzałem w całości online po polsku
Szkoda tylko że czasy się zmieniły i trzeba się rejestrować, ale przynajmniej działa
uff, jak dobrze że jesteście, bo nigdzie w necie tego nie ma
Nie narzekajcie już tak na rejestracje, w dzisiejszych czasach to jest standard niestety
Dzięki, nigdzie nie moglem tego znalezc, chyba wszedzie usuwaja za prawa autorskie
w sam raz na wieczór, śmiało mogę polecić jak ktoś jeszcze nie oglądał
dobrze że jesteście, bo 3filmy i filman cc zamknęli, a na freedisc i resetoff tego nie ma
Polecam obejrzeć, nie przepadam za takimi klimatami, ale akurat to przypadło mi do gustu.
dobre to? polecacie nawet jak ktoś nie lubi takich klimatów?
Super że serwis VODprogram znowu stanął na nogi, bo na cda nie mogłem tego znaleźć


Tytuł oryginalny Porwany
Ocena IMDb 6.7

Director

Director

Cast

Udostępnij:

Podobne tytuły

Cicha Dziewczyna Cały Film (2022) Gdzie Oglądać Online?
Rocky Balboa Cały Film (2006) Obejrzyj Online Już Dzisiaj!
Nic Śmiesznego Cały Film (1995) Gdzie Oglądać Online Legalnie?
Podziemny Krąg [1999] Cały Film do Obejrzenia Online
Giganci ze Stali (2011) Cały Film Online – Gdzie Obejrzeć?
Uśmiech Losu [2023] Cały Film Online – Gdzie Obejrzeć Legalnie?
Dzień Matki (2023) Cały Film do Obejrzenia Online Legalnie
Whiplash Cały Film (2014) Gdzie Obejrzeć Online?
Top Gun: Maverick Cały Film – Obejrzyj Online – Lektor CDA [2022]
Plan 75 Cały Film [2022] Obejrzyj Online Już Dzisiaj!
Piękny Umysł Cały Film Online (2001) Obejrzyj po Polsku!
Spinning Gold (2023) Oglądaj Cały Film Online Już Dzisiaj!