Samo ogłoszenie powrotu twórców do tematu całego filmu Znachora online wywołało żywą debatę w sieci. Wielu internautów kwestionowało celowość tej inicjatywy. Zwłaszcza że wcześniejsza adaptacja „Znachora” z 1981 roku w reżyserii Jerzego Hoffmana nie traci na popularności i jest regularnie emitowana w różnych kanałach telewizyjnych. Sprawdź czy warto obejrzeć Znachor cały film bez reklam.
Spis treści
Nowa adaptacja filmu Znachor cda pod batutą Michała Gazdy, znanego dotąd głównie z reżyserii serialowej, z pewnością zostanie porównana z poprzednią, kultową wersją filmu. Już zwiastun sugeruje pewne odstępstwa od pierwowzoru. Na przykład postać Marysi, córki profesora Wilczura, zmieniła zawód z pracownika sklepu na kelnerkę. Zwiastun prezentuje również intymne sceny pomiędzy Marysią a Leszkiem, co może wskazywać na głębszy wątek romansowy. Wskazuje to również na to, że tytułowy znachor będzie zaangażowany emocjonalnie.
Każda adaptacja „Znachora” przybierała odmienne oblicze w porównaniu do oryginału. Twórcy podkreślają, że chcieli dostosować dobrze znaną opowieść do gustów młodszej publiczności. Widzowie powinni pamiętać, że każda kinowa interpretacja „Znachora” ma swoją unikalność i różnice względem innych są nieuniknione. Należy przypomnieć, że to Tadeusz Dołęga-Mostowicz stworzył film Znachor ekino w latach 30. XX wieku z myślą o ekranizacji, lecz polskie środowisko filmowe nie wykazało zainteresowania projektem.
Wobec tego Dołęga-Mostowicz przekształcił swój scenariusz w powieść, która szybko zdobyła popularność. Na fali jej sukcesu w 1937 roku Michał Waszyński zdecydował się na jej adaptację filmową, angażując do głównych ról czołowe postacie polskiego kina tamtych czasów. Np. Kazimierza Junoszę-Stępowskiego, uznawaną za wyjątkowo utalentowaną Elżbietę Barszczewską oraz przystojnego Witolda Zacharewicza, który tragicznie zakończył swoje życie w Auschwitz.
Znachor
Tym razem w rolę doktora Wilczura wcielił się Leszek Lichota. W filmie wystąpili również: Maria Kowalska w roli Marysi, córki profesora, Ignacy Liss w roli Hrabiego Czyńskiego czy Anna Szymańczyk w roli Zosi.
Film ma pojawić się już w połowie 2023 roku. pic.twitter.com/4M4tyS6F1W— Albert Rychard Official ® (@Albert301271) February 8, 2023
W wersji filmu Znachor zalukaj z 1937 roku, która uzyskała akceptację Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, przedstawiono wątek niewierności żony profesora Wilczura. Ten aspekt historii został jednak zredukowany w adaptacji Jerzego Hoffmana. Hoffman wprowadził także zmianę w tle rodzinnym Leszka, przedstawiając jego rodziców jako arystokratów. Kluczowym elementem filmu Hoffmana było precyzyjne oddanie atmosfery tamtych czasów, dbałość o detale i wierność charakterystyce bohaterów.
W kinematografii XXI wieku priorytetem staje się skondensowany przekaz, bazujący na skrótach myślowych i syntezie, a nie szczegółowe oddawanie realiów epoki. Prawdopodobnie taki charakter będzie miał „Znachor” z 2023 roku. Warto podkreślić, że zarówno Jerzy Hoffman, jak i Michał Waszyński wykorzystali w swoich adaptacjach znane twarze aktorskie. Hoffman zaangażował wtedy cenioną parę aktorską – Annę Dymną i Tomasza Stockingera, a w głównej roli obsadził utalentowanego Jerzego Bińczyckiego.
Twórcy najnowszej wersji filmu Znachor zdecydowali się postawić na młodzieńczy entuzjazm. Dla 26-letniej Marii Kowalskiej rola Marysi to filmowy debiut w głównej roli, podobnie młody Ignacy Liss, mający zaledwie o rok więcej, dopiero zdobywa doświadczenie w branży filmowej. Leszek Lichota, znany z różnorodności swojego aktorskiego dorobku. Od postaci twardziela w „Watahy” po charyzmatycznego intelektualistę, jakim był Stanisław Dygat – to kolejne znane nazwisko w obsadzie. Ciekawostką jest pojawienie się Artura Barcisia, znanego z adaptacji „Znachora” w reżyserii Jerzego Hoffmana.
Znachor cały film to opowieść autorstwa Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z 1937 roku, ukazująca historię cenionego chirurga Rafale Wilczura. Gdy jego żona opuszcza go, mężczyzna popada w alkoholizm, a po brutalnym napadzie traci pamięć. Na wsi, pod innym nazwiskiem, zaczyna praktykować jako uzdrowiciel. Ciekawostką jest fakt, że pierwotnie historia miała być scenariuszem filmowym, jednak nie zdobyła akceptacji producentów. W odpowiedzi na ten fakt, Dołęga-Mostowicz przekształcił ją w powieść. Sukces książki zaowocował również kontynuacją, którą pisarz napisał w 1939 roku, zatytułowaną „Profesor Wilczur”.
Cały film Znachor do obejrzenia online miał dwie adaptacje filmowe. Pierwszą w 1937 roku, a drugą po niemal 45 latach, w 1982 roku. Wersja z lat 80., z reżyserii Jerzego Hoffmana, cieszy się niesłabnącą popularnością wśród Polaków i często jest wyświetlana w telewizji, z Jerzym Bińczyckim w roli głównej. Według danych portalu wirtualnemedia.pl, w okresie Wielkanocnym 2023 roku „Znachora” z Bińczyckim pokazywano w TV cztery razy w Wielką Sobotę. Niedziela Wielkanocna miała w planie trzy emisje filmu, a w Lany Poniedziałek jeszcze trzy kolejne projekcje.
Hoffman, ceniony za tworzenie epickich filmów, postanowił po czterdziestu kilku latach powrócić do znanej powieści. Jego wcześniejsze doświadczenia, zdobyte podczas realizacji „Pana Wołodyjowskiego” oraz „Potopu”, oraz współpraca z Jerzym Bińczyckim, który wcielił się w postać doktora Wilczura, były jego niepodważalnymi atutami. Kreacja Bińczyckiego stanowiła serce filmu, potwierdzając jego ogromny aktorski talent.
Bernard Ładysz z powodzeniem wcielił się w rolę Prokopa – gospodarza, który przygarnia amnezyjnego doktora Wilczura, mylnie nazywającego siebie Antonim Kosibą. Prokop, pochodzący z wschodnich kresów przedwojennej Polski, charakteryzuje się specyficznym akcentem, który nawiązuje do wpływów języka rosyjskiego na lokalny dialekt. Ładysz doskonale oddał tę specyfikę mowy. Piotr Fronczewski dostarczył niezapomnianą kreację jako uczeń doktora Wilczura. Mimo że jego obecność ogranicza się jedynie do początku i końca filmu Znachor w całości online.
Aktorzy młodszej generacji również wypadli przekonująco. Anna Dymna jako Marysia Wilczurówna, Tomasz Stockinger wcielający się w hrabiego Leszka Czyńskiego oraz Artur Barciś jako Wasylko, syn Prokopa. Chociaż ich interakcje, zwłaszcza te o tonie romantycznym, momentami mogą wydać się nieco wymuszone. Nie jest jednoznaczne, czy odpowiedzialność za pewne nieścisłości spoczywa wyłącznie na barkach aktorów i reżysera, czy też problem wynika już z pierwotnego tekstu.
Proza Dołęgi-Mostowicza, chociaż popularna, może stanowić wyzwanie przy próbie jej adaptacji do współczesnych realiów. Zwłaszcza jeśli film powstaje prawie 50 lat po premierze oryginalnej powieści. W „Znachorze” nie wszystkie sceny skomponowano poprawnie. A nadużywanie transfokacji, czyli techniki używania zmiennoogniskowych obiektywów do zmiany planu w ciągu jednego ujęcia, wprowadza pewien chaos wizualny. Chociaż ten środek był bardzo popularny w latach 70. i 80., niewłaściwe jego użycie może zakłócić estetykę filmu.
Cały film Znachor 2 online można obejrzeć m.in. na stronie VODprogram.pl, ale istnieją również inne źródła. Są to na przykład serwisy takie jak Netflix, HBO czy Disney+. A zatem włącz Znachor 2 cały film po polsku i ciesz się domowym seansem już dzisiaj!
Komentarze
Sortowanie według najpopularniejszych