Cały film Kobieta z… online już w naszej wyszukiwarce! Andrzej (w tej roli Mateusz Więcławek), nieśmiały chłopak z małego miasteczka, zostaje powołany do służby wojskowej. W trakcie badań odmawia zdjęcia skarpetek, ujawniając paznokcie pomalowane na niebiesko. Po latach, w czasie deszczowej demonstracji, spotyka pielęgniarkę Izę (Joanna Kulig). Ich relacja jest tak silna, że rodzi się między nimi dziecko. Z czasem Andrzej coraz mocniej doświadcza dysforii płciowej i zaczyna szukać w Internecie informacji na temat transpłciowości.
Spis treści
Jednak Polska w 2004 roku nie jest miejscem akceptującym dla osób transpłciowych. Andrzej czuje się niezrozumiany i nieakceptowany przez prawo i społeczeństwo… aż do momentu, gdy Iza odkrywa jego pamiętnik. W okresie politycznych ataków na społeczność LGBT+, Małgorzata Szumowska i Michał Englert stworzyli film, który skupia się na empatii. Prezentowany na Festiwalu Filmowym w Wenecji, Kobieta z… cały film to opowieść o transpłciowej Anieli, będąca jednocześnie dogłębnym zastanowieniem nad kwestią tożsamości.
Reżyserski duet, Szumowska i Englert, wracają na polską prowincję, ale ich nowe dzieło różni się od „Twarzy” z 2017 roku. Zmieniając swoje podejście, zamiast koncentrować się na małomiasteczkowej wrogości, twórcy poszukują przejawów ludzkich odruchów i znajdują je w nieoczekiwanych miejscach.
W filmie Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, historia głównej bohaterki Anieli, rozgrywa się na tle ważnych wydarzeń polityczno-społecznych w Polsce. Od strajków Solidarności, poprzez transformację ustrojową, po rosnący nacjonalizm. Twórcy filmu zwracają uwagę na upokarzający proces legalnego uzgadniania płci. Aniela, będąc transpłciową, musi pozwać swoich rodziców i rozwieść się z żoną Izą, ponieważ w Polsce pary jednopłciowe nie mają prawa do zawarcia małżeństwa.
W filmie interesująco przedstawiony jest również wątek żony Anieli. Reżyserzy nie idealizują postaci Anieli, nie przedstawiają jej jako ofiary czy bohaterki godnej współczucia. Aniela jest postacią zagubioną, popełniającą błędy, która wydaje się być egoistką w oczach swojej rodziny i żony. Zwłaszcza gdy podejmuje decyzję o walce o własną tożsamość, kosztem cierpienia bliskich. Rodzice obawiają się reakcji społeczności, a żona Iza czuje, że zmarnowała lata życia, będąc u boku Andrzeja.
W drugiej części całego filmu Kobieta z… online Anielę wspaniale odgrywa Małgorzata Hajewska-Krzysztofik. A to przypomina występ Krystyny Feldman w „Moim Nikiforze” Krzysztofa Krauzego. Aniela skupia się na poznawaniu samej siebie, umawia się na randki, eksperymentuje seksualnie. Szumowska i Englert zwracają uwagę na niesprawiedliwość w traktowaniu tematu transpłciowości.
Twórcy filmu wyraźnie zagłębili się w temat. Podczas konferencji prasowej w Wenecji wyjawili, że pomysł na projekt zrodził się 20 lat temu, kiedy Englert dokumentował operację zmiany płci. Od tego czasu regularnie spotykali się z osobami transpłciowymi w Polsce. Słuchali ich historii, szukali wspólnych punktów i próbowali znaleźć sposób na oddanie ich doświadczeń, w czym pomagał m.in. Anu Czerwiński.
Początkowo planowano angaż transpłciowych aktorów, ale pomimo długich castingów nie udało się zrealizować tego pomysłu. Projekt okazał się zbyt wymagający, by powierzyć role osobom bez aktorskiego doświadczenia. Ostatecznie zdecydowano się na aktorów cispłciowych, a kreacje Mateusza Więcławka i Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik są autentyczne i wiarygodne.
Jednym z największych atutów „Kobiety z…” jest dogłębne przedstawienie transpłciowej postaci. Mimo że zagraniczne media, jak choćby Guy Lodge z „Variety”, interpretują film jako protest przeciwko przemocy wobec osób LGBT+ w Polsce, Szumowska i Englert unikają stereotypów i schematów.
Kobieta z… cały film może kojarzyć się z filmami Andrzeja Wajdy. W filmie Aniela wykazuje niezwykłą siłę, by pozwolić sobie na bycie sobą. Prezentując blisko pół wieku polskiej rzeczywistości, film może okazać się ważny dla każdej wrażliwej osoby. Ukazuje on, że czasem łatwiej jest zmienić system gospodarczy niż mentalność ludzi.
W rezultacie obudziliśmy się w społeczeństwie głęboko podzielonym, które nadal boryka się z brakiem tolerancji i szacunku dla odmienności. Postać Anieli Wolnej może nie zmienić świata, ale jej wytrwałość i determinacja. Zwłaszcza w scenie, gdy jako starsza kobieta czeka na szpitalnym łóżku na operację zmiany płci, budzą szacunek.
Cały film Kobieta Z online można obejrzeć m.in. na stronie VODprogram.pl, ale istnieją również inne źródła. Są to na przykład serwisy takie jak Netflix, HBO czy Disney+. A zatem włącz Kobieta Z cały film po polsku i ciesz się domowym seansem już dzisiaj!
Komentarze
Sortowanie według najpopularniejszych