Młoda i pełna ambicji balerina opuszcza rodzinny dom i bliskich w Teksasie, by wstąpić do świata rosyjskiego baletu, zostając jedną z pierwszych Amerykanek przyjętych do prestiżowej Moskiewskiej Akademii Baletu Bolszoj. Pod okiem legendarnej nauczycielki Tatiany Volkovej, Joy Womack ciężko pracuje, by osiągnąć cel i zostać primabaleriną. Za zewnętrznym pięknem tańca kryje się jednak świat pełen cierpienia i bezwzględnej rywalizacji. Sprawdzaj gdzie oglądać cały film Joika online po polsku!
Spis treści
Joy musi przekroczyć swoje fizyczne i psychiczne granice, ryzykując zdrowie, relacje. A może nawet całe życie, by na własnej drodze do perfekcji odkryć, co naprawdę znaczy być najlepszą. Choć Joika cały film zdaje się nie dotykać bezpośrednio polityki, sam wybór tematu niesie z sobą polityczny wymiar. Dlatego to Warszawa, a nie Moskwa, pełni rolę miasta z Teatrem Wielkim, wybranego za tło akcji jako miejsce wolne od wojennych zawirowań, mimo że zdjęcia zrealizowano przed jej wybuchem.
Obserwacja miasta w całym filmie Joika online jest intrygująca, czasami trudno je nawet rozpoznać. Budynek teatru i jego personel pojawili się w niedawnej produkcji Kingi Dębskiej „Święto ognia” (2023), filmie mniej okazałym od „Joiki” pod względem scenografii. Tutaj wszystko jest bardziej widowiskowe, mroczne i chłodne, a zamiast ogrzewać – przypala. W „Święcie ognia” nauczyciele byli surowi, ale w „Joice” dochodzi do prawdziwego okrucieństwa.
Taniec tam był piękny, tutaj jest wręcz urzekający, ale każdy upadek jest tak bolesny, że instynktownie chce się odwrócić wzrok. Baletnice z obu produkcji łączy niezgoda na ograniczenia narzucane przez ciało. Łucja udaje, że nic jej nie dolega, aby móc wystąpić, podobnie jak Joy, która jednak oddala się nawet od rodziny. Kinga Dębska przypomina, że to relacje mogą być zbawienne. Problemy bohaterów, choć obce, uczą nas rezonować z ich doświadczeniami, pozwalając zdobyć dystans do własnych obsesji.
Pozwala to usłyszeć to, co skrywamy w cieniu, czego sami nie dostrzegamy, a o czym mogą nas poinformować jedynie bliscy. Joy świadomie dystansuje się od swojej rodziny, obawiając się ujawnienia własnej słabości, na którą nie pozwala sobie. Zachowuje się, jakby desperacko próbowała zdobyć uznanie. Joika cały film wprowadza widza w temat za pomocą dokumentalnego fragmentu, ukazującego Joy jako małą dziewczynkę. Później już nigdy nie jest tak beztrosko szczęśliwa.
Kontekst braku wsparcia rodzinnego, którego bohaterka nie pragnie, ponieważ nie spełnia jej oczekiwań, dostarcza dokument „Joy Womack: The White Swan” (2021) autorstwa Diny Burlis i Sergeya Gavrilova. Joy, będąc jednym z dziewięciorga dzieci, dorastała w głęboko religijnym domu, gdzie matka była ciągle zajęta kolejnymi ciążami. A ojciec pracą, przez co rodzice nie mieli ani środków, ani czasu, aby poświęcić się pasji córki. Joy zaczęła tańczyć już w wieku trzech lat.
Dzięki nauczycielce pochodzącej z byłego ZSRR, opanowała metodę Waganowej, ukończyła Akademię Kirowa w Waszyngtonie, co pozwoliło jej ubiegać się o stypendium w Moskwie. Spotykamy ją w momencie, gdy przybywa do Rosji. Przyjęcie, na jakie tam trafia, jest dalekie od serdecznego. Zostawiona sama sobie, przyjmuje radykalne postawy. Uświadamia sobie, że w Stanach Zjednoczonych nie byłaby w stanie pozwolić sobie na edukację baletową. Podczas gdy w Rosji funkcjonuje system wsparcia dla talentów.
Wymagający co prawda dużych poświęceń, ale umożliwiający rozwijanie jej pasji. Obserwujemy jej życie w środowisku baletu. Nieskończone treningi, życie w akademiku pozbawione prywatności, dietę mającą na celu osiągnięcie wygłodzonej sylwetki, picie wódki i doświadczanie kaca jako sposobu na budowanie relacji. Joy nie dzieli się z rodzicami swoim życiem w Rosji.
Odpycha ich, obawiając się, że mogą próbować sprowadzić ją z powrotem do Stanów. Odrzuca amerykański ideał wolności, by realizować swoje przeznaczenie. Przyjmuje rosyjską tożsamość: język, obywatelstwo i przekonania. Wybiera Moskwę, nawet kiedy Bolszoj ją odtrąca. Osiedla się tam, oddana swojej pasji. Udział w filmie rosyjskich tancerzy na emigracji, z Natalią Osipową na czele, podkreśla krytyczny wymiar „Joiki”.
Fascynacja romantycznym mitem rosyjskiej kultury wpływa nawet na nastolatkę z Kalifornii. Aby zrozumieć głębię tego zaślepienia, warto przyjrzeć się życiorysowi Womack, która po rosyjskim epizodzie postanowiła kontynuować karierę w baletcie paryskim, już jako artystka z rosyjską tożsamością. A zatem oglądaj Joika cały film online bez reklam na VOD!
Cały film Joika online można obejrzeć m.in. na stronie VODprogram.pl, ale istnieją również inne źródła. Są to na przykład serwisy takie jak Netflix, HBO czy Disney+. A zatem włącz Joika cały film po polsku i ciesz się domowym seansem już dzisiaj!
Komentarze
Sortowanie według najpopularniejszych