Seydou (w tej roli nagrodzony na festiwalu w Wenecji Seydou Sarr) i Moussa to dwaj młodzi mężczyźni pełni marzeń. Wiedzą, że ich rodzimy Dakar nie oferuje im dostatecznych możliwości, a szansa na lepsze życie i wymarzoną karierę muzyczną czeka na nich poza granicami Afryki. Bohaterowie najnowszego filmu Matteo Garrone kierują się więc ku Europie. W tajemnicy przed rodzinami, przygotowują się do długiej podróży. A zatem sprawdź czy warto obejrzeć cały film Ja, Kapitan online po polsku!
Spis treści
Grając na imprezach, zbierają potrzebne fundusze i stopniowo przygotowują się do tego, aby możliwe, że na zawsze opuścić swoje domy. Nie zdają sobie sprawy, jak trudna i niebezpieczna może być droga do lepszej przyszłości. Zagrożenia czekają na nich nie tylko podczas wyczerpującej podróży przez kolejne afrykańskie kraje. Ale również ze strony ludzi, którzy uczynili z pośrednictwa w nielegalnym przemytu imigrantów swój sposób na życie.
Opowieści o łodziach przypływających na Sycylię pełnych migrantów są zazwyczaj przedstawiane z europejskiej perspektywy. Media i filmy takie jak „Fuocoammare” czy „Terraferma” koncentrują się na nowo przybyłych lub ofiarach – od 2015 roku na Morzu Śródziemnym zginęło już około 20 tysięcy osób. Często przedstawia sę ich jako biednych uchodźców lub złowieszczów „najeźdźców” – zawsze są „ONI”.
W całym filmie Ja, Kapitan online, Garrone stara się tę perspektywę odwrócić. Daje głos tym, o których zwykle mówi się w trzeciej osobie. Nieprzypadkowo tytuł zawiera słowo Io (ja). Twórca „Dogmana” oparł scenariusz na prawdziwych historiach Afrykańczyków, którzy pokonali długą drogę, by dotrzeć do Europy. Może właśnie dlatego, choć film zawiera dramatyczne elementy, Ja, Kapitan cały film online jest przede wszystkim przepełniony nadzieją.
Garrone stworzył dzieło przypominające współczesną „Odyseję”. Podczas premiery filmu w Wenecji, mówił, że historie migrantów, którzy pokonują tysiące kilometrów, zapoznają się z różnymi kulturami, językami i przeżywają liczne przygody, stanowią w nowoczesnym świecie ostatnich dziedziców wielkiej epiki. W jego filmie, podobnie jak w eposie, znajduje się również miejsce na elementy cudowności.
Realizm zostaje przekroczony, kiedy jedna z postaci w chwili słabości unosi się nad pustynią jak na latającym dywanie, czy gdy Saydou odwiedza matkę we śnie. Gdy rzeczywistość staje się nieznośna, pojawia się magia. Garrone już wcześniej stosował poetykę baśni, co widoczne było w jego filmach „Pentameron” oraz „Pinokio”. Jego najnowsze dzieło wykazuje podobieństwa do tych produkcji, zwłaszcza do „Pinokia”.
Seydou, podobnie jak buratino Collodiego, jest postacią naiwną, która nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństw, które na niego czekają. Jest również synem marnotrawnym, który pomimo licznych ostrzeżeń opuszcza rodzinę i wpada w kłopoty. W baśniach, jak wiadomo, dobro zawsze zwycięża – ta nadzieja wydaje się być nam obecnie bardzo potrzebna. Tę samą tęsknotę za pozytywnym przesłaniem można odczuć w innym silnym konkurencie Garrone do Złotych Lwów w Wenecji – „Zielonej granicy„.
Oba filmy różnią się wrażliwością, punktem widzenia i potencjalną publicznością. Dzieło Holland skierowano raczej do dorosłych, podczas gdy Ja, Kapitan cały film Garrone mogę polecić nawet dzieciom. Jednak łączy je podobne, szlachetne humanistyczne przesłanie. Oba filmy konfrontują się z tym samym przeciwnikiem, którym jest niesprawiedliwość i brutalność współczesnego zglobalizowanego świata.
Garrone wydaje się być bardziej ciekawy uchwyceniem piękna, które kryje się w naturze, urbanistyce, twarzach ludzi, bogactwie kulturowym i językowym. To piękno objawia się w fantastycznej ścieżce dźwiękowej składającej się z utworów afrykańskich artystów oraz w brzmieniu języka wolof, którym posługują się bohaterowie, a także francuskiego, arabskiego czy angielskiego.
By tego piękna nie zatracić, Ja, Kapitan cały film zaraz po premierze w Wenecji trafi do włoskich kin bez dubbingu. Mimo że lokalna publiczność jest do niego przyzwyczajona. Bo prawdziwe piękno tkwi w różnorodności, której docenianie jest procesem ciągłej nauki.
Cały film Ja Kapitan 2 online można obejrzeć m.in. na stronie VODprogram.pl, ale istnieją również inne źródła. Są to na przykład serwisy takie jak Netflix, HBO czy Disney+. A zatem włącz Ja Kapitan 2 cały film po polsku i ciesz się domowym seansem już dzisiaj!
Komentarze
Sortowanie według najpopularniejszych