Cały film 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy online już w bibliotece VOD. Tomasz Komenda, w wieku zaledwie 23 lat, doświadczył nagłego i brutalnego przerwania swojego normalnego życia. Nagle został zatrzymany, osadzony w więzieniu i oskarżony o popełnienie morderstwa. Kolejne ekspertyzy potwierdzały jego rzekomy udział w zbrodni, a wszystkie dowody wydawały się przeciw niemu.
Przez niemal dwie dekady spędzone w więzieniu, Tomasz Komenda był bity, zastraszany, upokarzany i musiał polegać jedynie na sobie. Dopiero po 18 latach odsiadki na jego drodze pojawiło się kilku prokuratorów i policjantów, którzy postanowili odkryć prawdę ukrytą za tajemniczą sprawą jego zatrzymania. Sprawdź czy warto obejrzeć 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy cały film bez reklam.
Spis treści
Mimo gorzkiego happy endu w historii niesłusznie oskarżonego i skazanego Tomasza Komendy, film 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy cda nadal ogląda się trzymając oddech. Być może dlatego, że nie można całkowicie obarczyć winą systemowych wad. Trzeba jednak spojrzeć na ten świat z perspektywy indywidualnych błędów, które kiełkują pod wpływem medialnej presji: lenistwa, stresu, resentymentu, frustracji.
Trudno oddać ten rodzaj napięcia na ekranie, ale ambicje debiutującego w pełnometrażowym filmie Jana Holoubka wydają się nieco skromniejsze. Reżyser unika kafkowskich metafor, kamera jest blisko bohaterów, a walka o życie i godność pozostaje tragiczną, egzystencjalną matnią w jego optyce. Nazwałbym tę strategię „oryginalną„, chociaż już przylgnął do niej przymiotnik „tefałenowski”. Jednak w kontekście formalno-narracyjnym nie można go stosować, ponieważ cały film 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy ekino nie wykazuje telewizyjnej przezroczystości, stylu zerowego ani minimalizmu inscenizacyjnego.
Holoubek podejmuje świeży temat, ale opracowuje go zgodnie ze swoją wrażliwością i estetycznym kompasem. Już od pierwszych scen w ciasnym M3 widać to, gdy operator porusza się razem z Komendą, jego rodzeństwem, ojcem i zapracowaną matką (Agata Kulesza). Przestrzenna klaustrofobia, naturalne dialogi i wspaniale odwzorowana scenografia z przełomu wieków tworzą efekt zbliżony do „Sieranevady” Cristiego Puiu. Brakuje tylko dymiących papierosów przy kuchennym stole i wujka wspominającego lepsze, peerelowskie czasy.
Ten precyzyjny portret świata kontynuowany jest, gdy Komendę wyrwą z domu i uwięzną za niewinność. Holoubek, zapewne korzystając z doświadczenia ze stylowo dopracowanego serialu „Rojst”, opowiada tę historię bez melodramatycznego uniesienia. Lecz z żelazną, formalną konsekwencją. Choć niektóre elementy scenariusza mogą budzić wątpliwości, niektóre decyzje obsadowe mogą być kwestionowane, a metafory bywają łatwym rozwiązaniem, rezultatem jest subtelne i nuansowane kino. Reporterska precyzja współgra na ekranie z minimalizmem narracyjnym.
Jak trafnie zauważył mój kolega, 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy cały film szybko rozpada się na trzy opowieści. Pierwsza z nich koncentruje się na życiu więziennym Komendy, druga skupia się na śledztwie prowadzonym przez ostatnich sprawiedliwych. A trzecia przedstawia relację bohatera z matką, którą napiętnowało społeczeństwo. W procesie hierarchizacji wątków te filmy ekino trochę od siebie oddzielają się.
W najlepszej z nich Piotr Trojan i Agata Kulesza dają popisowy występ. Ich miłość pokazano subtelnymi gestami, a determinację zaakcentowano z wyczuciem aktorskiego rzemiosła. To tworzy samą w sobie trajektorię dramaturgiczną. Szkoda, że wątek śledztwa nie rozwinięto wystarczająco dobrze, chociaż doskonale obsadzony Dariusz Chojnacki w roli policjanta staje się bohaterem ciekawego konfliktu. Aby uratować niewinnego człowieka, musi złamać kilka niepisanych zasad i przeciwstawić się dawnym kolegom.
Bohater filmu 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy zalukaj staje w obliczu sytuacji godnej Kafki, a dodatkowo jest całkowicie nieprzygotowany do tej nierównej walki. To, co w „25 latach niewinności” najbardziej przeraża, to świadomość, że istnieje wiele osób takich jak Komenda, którzy systemowo są wykluczeni w obliczu niesłusznych zarzutów. Bez odpowiedniego wykształcenia, pieniędzy, wpływów i możliwości skonsultowania się z dobrym adwokatem, Komenda od samego początku skazany jest na niepowodzenie.
Gmatwanina przepisów i procedur, które bohater przyjmuje z pełnym zaufaniem i otwartością, może przyprawić o zawrót głowy. Kiedy trafia do więzienia, gdzie osadzeni pragną linczu, wszelkie hamulce puszczają i sytuacja staje się niebezpieczna. Przemoc w tym filmie 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy jest niezwykle przytłaczająca. Choć rozumiem strategię twórców, którzy decydują się ukazać różne odcienie okrucieństwa na ekranie, czasami brakuje konsekwencji.
Szczególnie niepokoi mnie zestawienie sceny gwałtu na nieletniej Marysi (Magdalena Osińska) z analogiczną sceną seksualnej przemocy, którą Komenda doświadcza w więzieniu. W portretowaniu męskiego upokorzenia i strachu twórcy unikają dosłowności. Kamera odwraca się od ofiary wcześniej niż w przypadku ujęć, w których dziewczyna pada ofiarą napaści.
Pełnometrażowy debiut Jana Holoubka odznacza się surowością i chropowatością, które kojarzą się z jego dobrze przyjętym filmem „Rojst” osadzonym w posępnych latach 80. Obie produkcje mają jedno wspólne nazwisko – Bartłomieja Kaczmarka, autora zdjęć. Zmienni i klaustrofobiczni ujęcia dodają uczucia bezradności przepełnionej pulsującym gniewem. W połączeniu z doświadczeniem operatorskim Holoubka, ta współpraca zaowocowała jednym z najbardziej estetycznie oświetlonych filmów w polskim kinie gatunkowym ostatnich lat.
Holoubek podejmuje trudne zadanie, próbując zawrzeć w jednej fabule kryminał, film 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy do obejrzenia online społecznie zaangażowany oraz poruszającą opowieść o relacji matki z synem. Choć taka strategia może się wydawać ryzykowna, precyzyjny scenariusz Andrzeja Gołdy skutecznie łączy te wątki. A zatem pozwala im równocześnie rozwinąć się w pełni.
Scenarzysta „Pana T.” dba o dokładne odwzorowanie losów Komendy i od czasu do czasu przełamuje ponurą historię elementami humoru. Dzięki temu „25 lat niewinności” dostarcza również praktycznych porad, takich jak przemyt butów do więźnia czy przygotowanie jajecznic w więziennej lampie.
Pogoń za rekonstrukcją faktów i wyjaśnianiem zawiłości sprawy Komendy nie zasłania szczęśliwie twórcom skupienia na bohaterach. Piotr Trojan, w swojej pierwszej tak znaczącej roli, udźwignął emocjonalne obciążenie filmu 25 lat niewinności: Sprawa Tomka Komendy w całości online. Surowe emocje przekazuje za pomocą spojrzeń, oddając je bez żadnego fałszu. Podsumowując, wraz z Agatą Kuleszą w roli matki Komendy tworzą fenomenalny aktorski duet.
Cały film 25 Lat Niewinnosci Sprawa Tomka Komendy online można obejrzeć m.in. na stronie VODprogram.pl, ale istnieją również inne źródła. Są to na przykład serwisy takie jak Netflix, HBO czy Disney+. A zatem włącz 25 Lat Niewinnosci Sprawa Tomka Komendy cały film po polsku i ciesz się domowym seansem już dzisiaj!
Komentarze
Sortowanie według najpopularniejszych