Cały film 20 000 gatunków pszczół online nareszcie dostępny! Mimo że z łatwością akceptujemy różnorodność ponad 20 tysięcy gatunków pszczół, dla wielu ludzi różnorodność w obrębie naszego gatunku jest trudna do przyjęcia. O tym przekonuje się młoda, ośmioletnia Lucía, do której większość krewnych, ku jej niezadowoleniu, nadal zwraca się oficjalnym imieniem Aitor.
Podczas wakacji w baskijskiej wiosce młoda bohaterka spotyka się z różnymi reakcjami. Od jawnego oporu ze strony konserwatywnej babci, przez bierność zagubionej matki. Mimo to, nieugięta w obronie swojej tożsamości Lucía zdobywa niespodziewaną sprzymierzeńczkę. Czyli ciocię, która żyje w harmonii z naturą i opiekuje się tytułowymi pszczołami. Zobacz czy warto obejrzeć 20 000 gatunków pszczół cały film bez limitów.
Spis treści
Jeśli chodzi o styl i narrację, trudno jest nie porównać filmu do „Alcarràs” Carli Simón. Solaguren opowiada historię w sposób podobny, analityczno-behawioralny. Zanurzamy się w „tu i teraz”, a obserwacja postaci staje się samym celem. Reżyserka, która jest również scenarzystką, umieszcza w centrum opowieści dziecko, „niespisane jeszcze kartki” nie dotknięte czasem, doświadczeniem ani kontekstem społeczno-kulturowym. Jedynym, co Lucía ma do dyspozycji i czemu może zaufać, są jej intuicja i emocje.
Emocje Lucii mówią, że to, co narzuca świat, nie zawsze jest tym, co powinno być przyjęte jako pewnik i fundament dalszego życia. W tle słychać komentarze znane z debat publicznych, że w tak młodym wieku niemożliwe jest posiadanie świadomości własnej tożsamości płciowej. I że to jedynie dziecięca zachcianka, przejściowa faza, po której wszystko wróci do „normy”. Jednak Lucía nie zamierza się poddawać. Im dalej, tym śmielej podkreśla swoją różnicę. Początkowo przez korzystanie z neutralnego „Coco”, które jest w miarę akceptowane przez rodzinę, a później przyjmując imię wyraźnie żeńskie.
Mogłoby się wydawać, że matka, będąca artystką-rzeźbiarką i z tego względu, przynajmniej stereotypowo, obdarzona szczególną wrażliwością, będzie promotorką empatii, a może nawet zachęcała do badania własnej tożsamości. Niemniej jednak, to właśnie ona bez namysłu zwraca się do dziecka nieodpowiednim imieniem, ignorując emocjonalne następstwa. Wspiera ją w tym konserwatywna Lity, zupełnie nieświadoma problematyki dotyczącej płci. Można by to przypisać wiekowi, jednakże postawę przeciwną prezentuje nikt inny, jak jej własna siostra, Lourdes, jedyna sojuszniczka Lucíi w dążeniu do wolności.
Lourdes słucha, traktuje z szacunkiem, wspiera, chroni przed niesprawiedliwością. Ale co najważniejsze, nie ocenia i nie próbuje umieścić w zestawie gotowych definicji. Istotnym elementem filmu 20 000 gatunków pszczół cda jest sama cielesność. Dzieciństwo jest przecież okresem odkrywania różnic widocznych gołym okiem, pierwszych koncepcyjnych oddzielenia „ja” od świata zewnętrznego. W takim kontekście, pojawiające się wątpliwości dotyczące własnej tożsamości płciowej manifestują się z podwójnym natężeniem. Pole działania jest w końcu ograniczone przez konieczność podporządkowywania się dorosłym.
A jak dobrze wiemy, nawet dla dorosłych sztuka wyznaczania granic bywa skomplikowana. Mimo to Lucía świetnie zdaje sobie sprawę, że nie ma innego wyjścia. To, co otoczenie określa jako „problem”, nie zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Pozwala sobie na wątpliwości i oczekuje, całkiem słusznie, wsparcia ze strony rodziny. Początkowe postukania jej nogą są delikatne, by z czasem zyskać na wyrazistości. Na szczęście Solaguren nie wykorzystuje drastycznych, przerysowanych środków wyrazu, jakie prawdopodobnie zastosowałby Lukas Dhont w analogicznej opowieści.
Dzięki temu opowieść staje się bardziej wiarygodna i umożliwia emocjonalne związanie z postaciami. Niepewność w eksplorowaniu świata świeżo rozwijającej się świadomości jest również podkreślana przez kontrast z dojrzałością Lourdes. Starsza kobieta, kąpiąca się nago w jeziorze, z ciałem naznaczonym przez upływ czasu, symbolizuje esencję akceptacji siebie: harmonii umysłu i ciała. Stanowi również cenną lekcję dla Lucíi: tylko życie w zgodzie z sobą przynosi szczęście. 20 000 gatunków pszczół do obejrzenia online w całości po polsku tylko u nas!
Mimo że głos hiszpańskiej filmowczyni dotyczy ważnego tematu, nie przełamuje jednak żadnych granic – ani w narracji, ani w formie. Ponad 25 lat temu belgijski reżyser, Alain Berliner, ustanowił swoim filmem „Różowe lata” (1997) bardzo wysoki standard w tej dziedzinie. Jego bohater, Ludovic (Georges Du Fresne), borykał się z takimi samymi problemami: uwięziony w „niewłaściwym” ciele. Przymierzając sukienki przy każdej nadarzającej się okazji i walczący o zrozumienie ze strony matki.
Był równie uparty, wytrwały i nieugięty. Eksploracja i rozumienie własnej tożsamości były centralnym motywem filmów prezentowanych na festiwalu. 20 000 gatunków pszczół cały film w reżyserii Hiszpanki Estibaliz Urresoli Solaguren wyróżnia się jako najbardziej interesujące przedstawienie tego tematu. Biorący udział w głównym konkursie film 20 000 gatunków pszczół ekino skupia się na historii rodziny wielopokoleniowej, gdzie kobiety są najistotniejszymi postaciami. Obejrzyj 20 000 gatunków pszczół tylko na vodprogram.pl.
Mężczyźni są tutaj albo nieobecni, albo niewidoczni, zepchnięci na drugi plan. Podobnie jak trutnie wyrzucane poza obszar ula, którym rządzą królowa i jej robotnice. Artystka-rzeźbiarka Ane, zmagająca się z problemami finansowymi, zostawia męża w mieście. Wraz z trojgiem dzieci udaje się na letnie wakacje do rodzinnego domu w Baskonii, gdzie mieszka jej owdowiała matka, pszczelarka Lourdes. Ane wykorzystuje ten czas na wsi, aby odkryć na nowo i umocnić swoją artystyczną tożsamość, która została osłabiona przez lata poświęcenia się roli matki.
W pracowni swojego zmarłego ojca, również artysty, stara się stworzyć nowe portfolio. Tworzy rzeźby z wosku pszczeliego, które mogłyby pomóc jej powrócić do zawodowej działalności i osiągnąć niezależność. Ane stoi przed dylematem – czy skorzystać z łatwej drogi i wykorzystać dotychczas niewystawiane prace ojca. Czy też wybrać trudniejszą ścieżkę, wymagającą odwagi i determinacji, w poszukiwaniu własnego artystycznego wyrazu. Jednakże, 20 000 gatunków pszczół zalukaj prezentuje nie tylko wątek Ane w kwestii kobiecej tożsamości.
Wakacje na wiejskich terenach Baskonii to okres nie tylko przemian i dojrzewania Ane. To także kluczowy czas w życiu jej ośmioletniej córki transpłciowej, w którą wspaniale wcieliła się Sofía Otero, zdobywczyni Srebrnego Niedźwiedzia. Najmłodsza z rodzeństwa nie utożsamia się z męskim imieniem Aitor, nadanym jej przez rodziców, dlatego w rodzinie wszyscy zwracają się do niej Cocó. W trakcie wakacji dziewczyna odkrywa swoją prawdziwą tożsamość i decyduje się na imię Lucia.
Reżyserce filmu 20 000 gatunków pszczół lektor pl z Hiszpanii udało się zilustrować nieświadomość, która pojawia się w trakcie poszukiwań własnego ja, irytujące uczucie zagubienia. A najważniejsze – głęboką melancholię głównej bohaterki, która wynika z braku zrozumienia. A konkretnie z trudności w dostarczeniu odpowiedzi społeczeństwu na pytanie, kim naprawdę jest. W tym procesie wsparcie zapewnia jej babcia, doświadczona pszczelarka, utrzymująca, że bez posiadania własnego imienia, po prostu przestajemy istnieć.
Cały film 20 000 Gatunkow Pszczol 2 online można obejrzeć m.in. na stronie VODprogram.pl, ale istnieją również inne źródła. Są to na przykład serwisy takie jak Netflix, HBO czy Disney+. A zatem włącz 20 000 Gatunkow Pszczol 2 cały film po polsku i ciesz się domowym seansem już dzisiaj!
Komentarze
Sortowanie według najpopularniejszych